تبلیغات
حسابداران جوان - شکست دور جدید تحریم با کمک ۵ کشور/ آلمان‌ها پشیمانند، اروپا خط خود را جدا می‌کند
حسابداران جوان
صفحه نخست         تماس با مدیر         پست الکترونیک        RSS         ATOM
اسدالله عسگراولادی در گفت‌وگو با فارس تشریح کرد/ بخش دوم
شکست دور جدید تحریم با کمک ۵ کشور/ آلمان‌ها پشیمانند، اروپا خط خود را جدا می‌کند

خبرگزاری فارس: اسدالله عسگراولادی رئیس اتاق ایران و چین ریشه بحران ارزی را در برخورد اشتباه با تحریم‌ها می‌داند و معتقد است دور جدید تحریم اثر نمی‌گذارد به شرطی که ۵ کشوری که الان با ما مبادلات تجاری زیادی دارند یعنی چین، هند، ترکیه، مالزی و روسیه، زیر بار نروند که البته نمی‌روند.

اسدالله عسگراولادی عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران در بخش دوم گفت و گو با خبرنگاران فارس به نقد فضای بعد از پیروزی انقلاب و به طور خاص دهه اخیر پرداخت. این اظهارات پس از آن مطرح شد که خبرنگار فارس از عسگراولادی خواست به مقایسه‌ فضای اقتصادی قبل و بعد از انقلاب بپردازد.

عسگراولادی در این بخش واکنش‌های برخی مسئولان نسبت به تحریم‌ها و کاغذ پاره خواندن آن‌ها را اشتباه و بستر ساز مشکلات کنونی اقتصاد می‌داند. او معتقد است نیمی از درآمدهای هنگفت نفت به خصوص در 5 - 6 سال اخیر می‌توانست صرف غلبه بر تحریم‌ها شود که به دلیل سوء مدیریت چنین توفیقی حاصل نشده است. 

بازرگان تراز اول کشور البته شاید به اقتضاء محافظه‌کاری ذاتی اقتصاد تاکید می‌کند انتقاداتش را به گونه‌ای منتقل نکنیم که به دردسر بیندازدش.

بخش دوم گفت‌و‌گوی رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین را می‌خوانیم:

* اگر بخواهیم دوران قبل و بعد از انقلاب را مقایسه کنیم،این دو دوره را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

عسگراولادی: به جز در ده سال اخیر که من به آن انتقاد مدیریتی داریم ما در حرکت به سمت جلو بوده‌ایم. در دوران جنگ هزار میلیارد دلار از خانه‌های مردم کالا خارج شد و به میادین جنگ رفت. جنگ را امام رهبری می‌کرد اما مردم کمک مالی می‌کردند،بعد از اینکه سازندگی و به تبع آن طیف اختلافات سیاسی شروع شد، هنوز در دنیا برو بیایی داشتیم. از 8 تا 10 سال پیش آرام آرام دچار سوءمدیریت شدیم. افراط و تفریط ها در دولتمان شروع شد. من سوءمدیریت را در تیم اقتصادی 5-6 سال اخیر می‌بینم.

به نظرم تیم اقتصادی دولت کارایی لازم برای مدیریت اقتصادی کشور را نداشت و کشور 6-7 سال عقب رفت. ما به راحتی می‌توانستیم جلوی تحریم‌ها را بگیریم.

* یعنی فقط سوء مدیریت اقتصادی بود؟

عسگراولادی: سیاسی و اقتصادی با هم. تیم اقتصادی باید کار خود را بکند و تیم سیاسی هم مکمل آن حرکت و کار کند، بخش خصوصی می‌توانست برود و تعامل کند، برای اینکه همه غربیها گفتند تحریم بر علیه دولت است نه بر علیه ملت. اما با سوءمدیریت، تحریم علیه ملت اجرا شد و ما مخصوصاً در دو سال اخیر خیلی صدمه خوردیم.

همین دلاری که می‌بینید در زمان انقلاب ما 7 تومان بوده، شد 13 تومان، در پایان دوره ریاست جمهوری آیت‌الله خامنه‌ای شد 175 تا 200 تومان، در 8 سال ریاست جمهوری آقای هاشمی رسید به 300 تومان در زمان آقای خاتمی رسید به 795 تومان. من بارها گفته‌ام دکتر مصدق وقتی دچار بحران شد یک بازرگان معروف بنام محمد غازی را از شیراز آورد و مشاور کرد و او خیلی از کارهای مصدق را در صحنه‌های بین‌المللی جلو برد. اگر کودتا نشده بود برنده شده بودند کودتا نگذاشت و آن را هم آمریکایی‌ها کردند.

تیم اقتصادی ما می‌توانست در کنار تیم سیاسی قرار گیرد و مشکل را حل کند، منتها وقتی افزایش تحریم علیه ما به صورت قطعنامه درآمد، مسئول رسمی مملکت ما گفت این کاغذ پاره است، هر چه داد زدیم این کاغذ پاره نیست ...

* آقای احمدی‌نژاد؟

عسگراولادی: بله ایشان با تعصب گفت این کاغذ پاره است.

* این اصطلاح را ظاهراً برای دلار هم به کار برده‌اند؟

عسگراولادی: بله، در حالی که ما به آن نیاز داریم.

به این می‌گویند مدیریت و من به این مدیریت‌ها اشکال دارم. خود ایشان به جای خود، تیم اقتصادیش در این دو سال اخیر توفیق نداشته است. تحریم‌ها بوده و خیلی هم اثر بد داشته، اما چرا نتوانسته است تحریم‌ها را به خوبی دور بزند و مدیریت کند. نتوانستیم.

تعارف کردیم که توانسته‌ایم، بله، من هم فریاد می‌زنم که توانسته‌ایم،صادرات ما رسید و به مرز 40 میلیارد دلار، اما ایشان وقتی دولت را تحویل گرفت دلار 900 تومان بود، با دلار 850 تا 900 تومان ما 10 میلیارد دلار صادرات داشته‌ایم الان با دلار 3500 تومان 40 میلیاردیم. پس ما کاری نکردیم. دلار 4 برابر شده و صادرات ما هم 4 برابر شده است. وقتی اینها را کنار هم می‌گذاریم می‌بینیم ما صادرات را افزایش نداده‌ایم. افزایش، افزایش پولی‌مان است، ما 10 میلیارد دلار صادرات داشته‌ایم با دلار 1000 تومان، 40 میلیارد صادرات داریم با دلار4000 تومان.  اینکه اثری ندارد.

ما می‌گوئیم تضعیف ریال مخصوصاً در دو سال اخیر حُسن مدیریت نبوده است.

* شاه خودش ادعا می‌کرد که غربیها باعث سقوطش شدند این را قبول دارید؟

عسگر اولادی: قبول دارم و قبول ندارم، حماقت‌های خودش در داخل به خارجی‌ها امکان داد،الان دعواهایی که در داخل می‌شود چه کسی بهره‌برداری می‌کند؟ غربیها .

این دعوای اخیر دولت و مجلس دعوای بی‌ادبانه‌ای بود، حال من نه سیاسی کارم، نه سیاست‌باز اما چه کسی از حادثه آن روز بهره‌برداری می‌کند؟ غرب اولین حرکت این بود که دلار 3000 تومان بود ‌شد 3900 تومان، ظرف 48 ساعت.

* دور جدیدی از تحریم‌های آمریکا از 18 بهمن شروع می‌شود، محور اصلی آن هم این است که نتوانیم در ازاء نفت یورو، دلار و حتی طلا دریافت کنیم،بلکه می‌توانیم کالا وارد کنیم. فکر می‌کنید چقدر این تحریم ما به ما فشار بیاورد؟

عسگر اولادی: فشار می‌آورد. چین و هند هنوز این تحریم‌ها را قبول نکرده‌اند، ترکیه هم قبول نکرده است.

* بعضی‌ها می‌گویند این تحریم، پیشنهاد ترکیه بوده است؟

عسگر اولادی: ترکیه اینکار را نمی‌کند، ترک‌ها می‌دانند که ما شاهرگشان هستیم. در این 30 سال ما ترکیه را ترکیه کردیم. 20 سال قبل تورم ترکیه 70 درصد بود. ما سالی 40-50 میلیارد دلار از آنها خرید کردیم. مستقیم و غیرمستقیم قاچاق و غیرقاچاق. ترکیه هنوز نفت و گاز ما را می‌خرد.

دور جدید تحریم اثر نمی‌گذارد به شرطی که 5 کشوری که الان با ما مبادلات تجاری زیادی دارند،یعنی چین، هند، ترکیه، مالزی و روسیه،زیر بار نروند، تحریم‌ها اثری ندارد اینها قبلاً همه تحریم‌هایشان را کرده‌اند.

* به هر حال دور جدید، تحریم‌های فراگیر شورای امنیت نیست.

عسگر اولادی: بله، تحریم‌های شورای امنیت نیست و اجباری ندارد. از طرفی آلمانها یواش یواش پشیمانند. برای اینکه آلمان سالی 5 میلیارد به ما جنس می‌فروخت، دیدار وزیر خارجه آلمان یا آقای صالحی نقطه عطفی است در اروپا. چرا تحریم بانک ملت را رفع کردند. این آغازی است بر اینکه اروپایی‌‌ها خط‌شان را از آمریکا جدا می‌کنند. اگر دولتهای اروپا نمی‌خواستند هرگز دادگاه‌های اروپا به نفع بانک ملت رأی نمی‌دادند.

بیکاری الان در آلمان نرخ وحشتناکی پیدا کرده است.

* هر جنگ و تنشی در تاریخ نقطه پایانی دارد، به نظرتان تنش‌های ایران و غرب کجا به پایان می‌رسد؟

عسگر اولادی: هیچ چیز ابدی نیست. اگر مدیریتمان تغییر کند به مدیریتی که با حفظ ارزشها تعامل را بفهمد آرام آرام راه را باز می‌کنیم.

من (نوعی) می‌روم در اتاق بازرگانی نیویورک و لندن می‌نشینم و یک سری کارها را حل می‌کنم، مثلاً سفارت انگلیس بسته بود من و آقای خاموشی رفتیم انگلیس، با یک لرد ملاقات کردیم، سفارت انگلستان باز شد.

* چقدر الان از پتانسیل بخش خصوصی استفاده می‌شود؟

عسگر اولادی: الان هیچ چیز. اصلاً مشورت نمی‌کند. همه حرف من الان با دولت این است که چرا مشورت نمی‌کند؟ مشورت کن، اگر دیدی به درد نمی‌خورد به کار نبر.

* الان برای مشورت دیر نیست؟ عمر دولت، دیگر تمام شد.

عسگر اولادی: نه، تمام نشده ایشان تا اوایل مهر سال آینده هستند.

* فکر می‌کنید اگر آقای احمدی‌نژاد حاضر باشند در این مدت تعامل کنند اثرگذار باشد؟

عسگر اولادی: قهرمان می‌شود و می‌رود اما اگر خدا نکرده اینگونه ادامه دهد ...

ما در 30 سال انقلاب خیلی کار کردیم، سالانه 120 میلیون تن تولید محصول کشاورزی داریم. در خاورمیانه بهترین کارخانه‌ها را داریم.

* اما وضعیت صنعت الان خوب نیست.

عسگر اولادی: خود صنعت خوب است، اشتغال صنعت خوب نیست. مدیریت صنعت خوب نیست چون کمکش نمی‌کنند، می‌گویند نفت را بفروشیم و جنس را از چین برداریم بیاوریم. الان می‌خواهیم 8 میلیون گندم بیاوریم می‌توانستیم، نصف این را هزینه کنیم و خودمان تولید کنیم.

در دولت آقای هاشمی نفت بین 8 تا 20 دلار بود. دوره خاتمی از 12 دلار شروع شد و رفت تا 30 دلار دوره آقای احمدی‌نژاد از 60 دلار شروع شد رسید به 120 دلار. چه کردیم این پول را؟

* تحریم هزینه‌های ما را افزایش داد.

عسگر اولادی: قسمتی را به خدا خرج سوء مدیریت کردیم، خیلی راحت می‌توانستیم قسمتی را هزینه کنیم که تحریم نشویم.

وجدان‌ها در دنیا نرخ دارد. تحریم هم برای کشورهای مختلف نرخ دارد. این دنیا دنیای معامله است.

*به قول شما 9 ماه مانده ریاست جمهوری آقای احمدی‌نژاد تمام شود، پیشنهادتان به ایشان چیست؟

عسگر اولادی: همین مدت هم شروع کند با بخشهای اقتصادی غیردولتی مشورت کنند، با اساتید دانشگاه‌ها، با اساتید بازارهای سراسر کشور، ما در سراسر کشور کارشناسان اقتصادی ارزنده‌ای داریم، شیراز، اصفهان، تبریز ، یزد و ...

یزد از نظر تجارت سرآمد بود مرتب با اینها جلسه بگذارد، جلساتش را از این حالت خشک سیاسی در بیاورد 5 ماه وقتش را برای اقتصاد بگذارد.هر کس اعتقاد به گفت‌وگو ندارد توفیق هم ندارد.

دیگر کوپنم برای مصاحبه تمام شد.

گفت‌وگوی ارزشمندی بود، سپاسگزاریم

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
سه شنبه بیستم فروردینماه سال 1392 :: نویسنده : معصومه سجادی اصل
دوشنبه بیست و هفتم شهریورماه سال 1396 08:15 ق.ظ
Hi there, I enjoy reading through your article post.
I like to write a little comment to support
you.
دوشنبه شانزدهم مردادماه سال 1396 07:08 ب.ظ
Does your website have a contact page? I'm having trouble locating it but,
I'd like to shoot you an e-mail. I've got some creative ideas for your blog you might be interested in hearing.
Either way, great site and I look forward to seeing it expand over
time.
یکشنبه پانزدهم مردادماه سال 1396 03:02 ب.ظ
Hello There. I found your blog using msn. This is a very
well written article. I'll make sure to bookmark it and return to
read more of your useful info. Thanks for the post. I will definitely comeback.
یکشنبه پانزدهم مردادماه سال 1396 01:16 ق.ظ
Hello colleagues, its fantastic paragraph concerning teachingand fully explained, keep it up all the time.
سه شنبه دهم مردادماه سال 1396 08:13 ب.ظ
Do you have any video of that? I'd love to find out some additional information.
سه شنبه دهم مردادماه سال 1396 03:18 ق.ظ
Thanks for some other informative website. The place else may I
am getting that type of info written in such an ideal method?

I have a challenge that I am simply now operating on, and I've been on the look out for
such information.
یکشنبه هشتم مردادماه سال 1396 02:17 ق.ظ
Nice post. I was checking continuously this weblog and I'm inspired!

Extremely useful information specially the ultimate part :) I care for such info much.

I was seeking this certain info for a very lengthy time. Thank you and best of luck.
شنبه هفتم مردادماه سال 1396 11:50 ب.ظ
I am not sure where you are getting your info, but great topic.
I needs to spend some time learning much more or understanding more.
Thanks for magnificent info I was looking for this info for my mission.
شنبه هفتم مردادماه سال 1396 11:40 ب.ظ
I'm not sure exactly why but this website is loading very slow
for me. Is anyone else having this problem or
is it a issue on my end? I'll check back later and see if the
problem still exists.
شنبه هفتم مردادماه سال 1396 11:24 ب.ظ
It's awesome to pay a quick visit this site and reading the views of all mates concerning this paragraph,
while I am also keen of getting knowledge.
شنبه هفتم مردادماه سال 1396 09:57 ب.ظ
Today, I went to the beachfront with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year
old daughter and said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She placed the shell to her
ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched
her ear. She never wants to go back! LoL I know this is totally off topic but I had to tell someone!
شنبه هفتم مردادماه سال 1396 08:30 ب.ظ
I think this is one of the such a lot significant information for me.
And i am glad reading your article. However should remark on some common things, The
website taste is wonderful, the articles is in reality nice :
D. Excellent activity, cheers
شنبه هفتم مردادماه سال 1396 05:44 ب.ظ
Superb post however I was wanting to know if you could write a litte
more on this topic? I'd be very thankful if you could elaborate a little bit further.
Thank you!
شنبه هفتم مردادماه سال 1396 02:17 ب.ظ
Yes! Finally something about Foot Pain.
شنبه هفتم مردادماه سال 1396 02:15 ب.ظ
You have made some good points there. I checked on the web for more information about the issue and found most individuals will go along with your views on this website.
شنبه هفتم مردادماه سال 1396 02:13 ب.ظ
Greetings! This is my 1st comment here so I just wanted to give a
quick shout out and say I truly enjoy reading through your blog posts.
Can you recommend any other blogs/websites/forums that go over the same subjects?
Thanks!
شنبه هفتم مردادماه سال 1396 01:51 ب.ظ
You have made some really good points there.

I checked on the internet for more information about the issue
and found most individuals will go along with your views on this
web site.
شنبه هفتم مردادماه سال 1396 12:03 ب.ظ
Hi, after reading this remarkable paragraph i am also glad to share my experience here with friends.
شنبه هفتم مردادماه سال 1396 11:34 ق.ظ
I'm pretty pleased to find this site. I wanted to thank you for your time for this fantastic read!!
I definitely really liked every part of it and i also have you
book marked to look at new things on your site.
شنبه هفتم مردادماه سال 1396 11:10 ق.ظ
Hey very nice blog!
شنبه هفتم مردادماه سال 1396 11:03 ق.ظ
My family members all the time say that I am killing my
time here at web, except I know I am getting familiarity daily by reading
such fastidious posts.
شنبه هفتم مردادماه سال 1396 10:32 ق.ظ
Hello! I've been following your website for some time now and
finally got the bravery to go ahead and give you a shout
out from Lubbock Tx! Just wanted to mention keep up the fantastic work!
شنبه هفتم مردادماه سال 1396 10:17 ق.ظ
Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account
it. Look advanced to far added agreeable from you!
However, how could we communicate?
شنبه هفتم مردادماه سال 1396 10:16 ق.ظ
This is the perfect webpage for everyone who wants to
understand this topic. You know so much its almost tough to argue with you (not that I personally will need to…HaHa).

You definitely put a fresh spin on a subject that's been written about for
ages. Great stuff, just wonderful!
شنبه هفتم مردادماه سال 1396 10:16 ق.ظ
I think the admin of this site is truly working hard in favor of his site, because here every material is quality based material.
جمعه ششم مردادماه سال 1396 07:30 ب.ظ
Hurrah, that's what I was looking for, what a material! present here at this website,
thanks admin of this web page.
جمعه سی ام تیرماه سال 1396 08:31 ب.ظ
Awesome post.
یکشنبه چهارم تیرماه سال 1396 11:03 ب.ظ
قلب از خود نوشتن در حالی که صدایی دلنشین ابتدا آیا نه نشستن کاملا با من پس از برخی از
زمان. جایی درون پاراگراف شما موفق
به من مؤمن متاسفانه تنها برای کوتاه در حالی
که. من با این حال کردم مشکل
خود را با فراز در منطق و یک خواهد را سادگی به کمک پر
کسانی که شکاف. در این رویداد شما در واقع که می توانید
انجام من خواهد قطعا تا پایان در گم.
یکشنبه چهارم تیرماه سال 1396 10:29 ب.ظ
بسیار قلب از خود نوشتن در حالی که صدایی دلنشین اصل
آیا نه نشستن کاملا با من پس از
برخی از زمان. جایی درون پاراگراف شما در
واقع موفق به من مؤمن متاسفانه فقط برای while.

من با این حال مشکل خود را با جهش در منطق و شما ممکن است را خوب به کمک پر همه
کسانی شکاف. اگر شما در واقع که می توانید انجام من را بدون شک بود مجذوب.
سه شنبه دوم خردادماه سال 1396 02:38 ب.ظ
I am curious to find out what blog platform you happen to be utilizing?
I'm experiencing some small security problems with
my latest blog and I'd like to find something more safeguarded.
Do you have any recommendations?
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
درباره وبلاگ

سلام خدمت دوستان عزیزی که تمایل به آشنایی بیشتر به حرفه حسابداری دارند . امیدوارم از این وب تخصصی به نحو مطلوبی استفاده نمایید.
مدیر وبلاگ : معصومه سجادی اصل
مطالب اخیر
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :