تبلیغات
حسابداران جوان - شکست دور جدید تحریم با کمک ۵ کشور/ آلمان‌ها پشیمانند، اروپا خط خود را جدا می‌کند
حسابداران جوان
صفحه نخست         تماس با مدیر         پست الکترونیک        RSS         ATOM
اسدالله عسگراولادی در گفت‌وگو با فارس تشریح کرد/ بخش دوم
شکست دور جدید تحریم با کمک ۵ کشور/ آلمان‌ها پشیمانند، اروپا خط خود را جدا می‌کند

خبرگزاری فارس: اسدالله عسگراولادی رئیس اتاق ایران و چین ریشه بحران ارزی را در برخورد اشتباه با تحریم‌ها می‌داند و معتقد است دور جدید تحریم اثر نمی‌گذارد به شرطی که ۵ کشوری که الان با ما مبادلات تجاری زیادی دارند یعنی چین، هند، ترکیه، مالزی و روسیه، زیر بار نروند که البته نمی‌روند.

اسدالله عسگراولادی عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران در بخش دوم گفت و گو با خبرنگاران فارس به نقد فضای بعد از پیروزی انقلاب و به طور خاص دهه اخیر پرداخت. این اظهارات پس از آن مطرح شد که خبرنگار فارس از عسگراولادی خواست به مقایسه‌ فضای اقتصادی قبل و بعد از انقلاب بپردازد.

عسگراولادی در این بخش واکنش‌های برخی مسئولان نسبت به تحریم‌ها و کاغذ پاره خواندن آن‌ها را اشتباه و بستر ساز مشکلات کنونی اقتصاد می‌داند. او معتقد است نیمی از درآمدهای هنگفت نفت به خصوص در 5 - 6 سال اخیر می‌توانست صرف غلبه بر تحریم‌ها شود که به دلیل سوء مدیریت چنین توفیقی حاصل نشده است. 

بازرگان تراز اول کشور البته شاید به اقتضاء محافظه‌کاری ذاتی اقتصاد تاکید می‌کند انتقاداتش را به گونه‌ای منتقل نکنیم که به دردسر بیندازدش.

بخش دوم گفت‌و‌گوی رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین را می‌خوانیم:

* اگر بخواهیم دوران قبل و بعد از انقلاب را مقایسه کنیم،این دو دوره را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

عسگراولادی: به جز در ده سال اخیر که من به آن انتقاد مدیریتی داریم ما در حرکت به سمت جلو بوده‌ایم. در دوران جنگ هزار میلیارد دلار از خانه‌های مردم کالا خارج شد و به میادین جنگ رفت. جنگ را امام رهبری می‌کرد اما مردم کمک مالی می‌کردند،بعد از اینکه سازندگی و به تبع آن طیف اختلافات سیاسی شروع شد، هنوز در دنیا برو بیایی داشتیم. از 8 تا 10 سال پیش آرام آرام دچار سوءمدیریت شدیم. افراط و تفریط ها در دولتمان شروع شد. من سوءمدیریت را در تیم اقتصادی 5-6 سال اخیر می‌بینم.

به نظرم تیم اقتصادی دولت کارایی لازم برای مدیریت اقتصادی کشور را نداشت و کشور 6-7 سال عقب رفت. ما به راحتی می‌توانستیم جلوی تحریم‌ها را بگیریم.

* یعنی فقط سوء مدیریت اقتصادی بود؟

عسگراولادی: سیاسی و اقتصادی با هم. تیم اقتصادی باید کار خود را بکند و تیم سیاسی هم مکمل آن حرکت و کار کند، بخش خصوصی می‌توانست برود و تعامل کند، برای اینکه همه غربیها گفتند تحریم بر علیه دولت است نه بر علیه ملت. اما با سوءمدیریت، تحریم علیه ملت اجرا شد و ما مخصوصاً در دو سال اخیر خیلی صدمه خوردیم.

همین دلاری که می‌بینید در زمان انقلاب ما 7 تومان بوده، شد 13 تومان، در پایان دوره ریاست جمهوری آیت‌الله خامنه‌ای شد 175 تا 200 تومان، در 8 سال ریاست جمهوری آقای هاشمی رسید به 300 تومان در زمان آقای خاتمی رسید به 795 تومان. من بارها گفته‌ام دکتر مصدق وقتی دچار بحران شد یک بازرگان معروف بنام محمد غازی را از شیراز آورد و مشاور کرد و او خیلی از کارهای مصدق را در صحنه‌های بین‌المللی جلو برد. اگر کودتا نشده بود برنده شده بودند کودتا نگذاشت و آن را هم آمریکایی‌ها کردند.

تیم اقتصادی ما می‌توانست در کنار تیم سیاسی قرار گیرد و مشکل را حل کند، منتها وقتی افزایش تحریم علیه ما به صورت قطعنامه درآمد، مسئول رسمی مملکت ما گفت این کاغذ پاره است، هر چه داد زدیم این کاغذ پاره نیست ...

* آقای احمدی‌نژاد؟

عسگراولادی: بله ایشان با تعصب گفت این کاغذ پاره است.

* این اصطلاح را ظاهراً برای دلار هم به کار برده‌اند؟

عسگراولادی: بله، در حالی که ما به آن نیاز داریم.

به این می‌گویند مدیریت و من به این مدیریت‌ها اشکال دارم. خود ایشان به جای خود، تیم اقتصادیش در این دو سال اخیر توفیق نداشته است. تحریم‌ها بوده و خیلی هم اثر بد داشته، اما چرا نتوانسته است تحریم‌ها را به خوبی دور بزند و مدیریت کند. نتوانستیم.

تعارف کردیم که توانسته‌ایم، بله، من هم فریاد می‌زنم که توانسته‌ایم،صادرات ما رسید و به مرز 40 میلیارد دلار، اما ایشان وقتی دولت را تحویل گرفت دلار 900 تومان بود، با دلار 850 تا 900 تومان ما 10 میلیارد دلار صادرات داشته‌ایم الان با دلار 3500 تومان 40 میلیاردیم. پس ما کاری نکردیم. دلار 4 برابر شده و صادرات ما هم 4 برابر شده است. وقتی اینها را کنار هم می‌گذاریم می‌بینیم ما صادرات را افزایش نداده‌ایم. افزایش، افزایش پولی‌مان است، ما 10 میلیارد دلار صادرات داشته‌ایم با دلار 1000 تومان، 40 میلیارد صادرات داریم با دلار4000 تومان.  اینکه اثری ندارد.

ما می‌گوئیم تضعیف ریال مخصوصاً در دو سال اخیر حُسن مدیریت نبوده است.

* شاه خودش ادعا می‌کرد که غربیها باعث سقوطش شدند این را قبول دارید؟

عسگر اولادی: قبول دارم و قبول ندارم، حماقت‌های خودش در داخل به خارجی‌ها امکان داد،الان دعواهایی که در داخل می‌شود چه کسی بهره‌برداری می‌کند؟ غربیها .

این دعوای اخیر دولت و مجلس دعوای بی‌ادبانه‌ای بود، حال من نه سیاسی کارم، نه سیاست‌باز اما چه کسی از حادثه آن روز بهره‌برداری می‌کند؟ غرب اولین حرکت این بود که دلار 3000 تومان بود ‌شد 3900 تومان، ظرف 48 ساعت.

* دور جدیدی از تحریم‌های آمریکا از 18 بهمن شروع می‌شود، محور اصلی آن هم این است که نتوانیم در ازاء نفت یورو، دلار و حتی طلا دریافت کنیم،بلکه می‌توانیم کالا وارد کنیم. فکر می‌کنید چقدر این تحریم ما به ما فشار بیاورد؟

عسگر اولادی: فشار می‌آورد. چین و هند هنوز این تحریم‌ها را قبول نکرده‌اند، ترکیه هم قبول نکرده است.

* بعضی‌ها می‌گویند این تحریم، پیشنهاد ترکیه بوده است؟

عسگر اولادی: ترکیه اینکار را نمی‌کند، ترک‌ها می‌دانند که ما شاهرگشان هستیم. در این 30 سال ما ترکیه را ترکیه کردیم. 20 سال قبل تورم ترکیه 70 درصد بود. ما سالی 40-50 میلیارد دلار از آنها خرید کردیم. مستقیم و غیرمستقیم قاچاق و غیرقاچاق. ترکیه هنوز نفت و گاز ما را می‌خرد.

دور جدید تحریم اثر نمی‌گذارد به شرطی که 5 کشوری که الان با ما مبادلات تجاری زیادی دارند،یعنی چین، هند، ترکیه، مالزی و روسیه،زیر بار نروند، تحریم‌ها اثری ندارد اینها قبلاً همه تحریم‌هایشان را کرده‌اند.

* به هر حال دور جدید، تحریم‌های فراگیر شورای امنیت نیست.

عسگر اولادی: بله، تحریم‌های شورای امنیت نیست و اجباری ندارد. از طرفی آلمانها یواش یواش پشیمانند. برای اینکه آلمان سالی 5 میلیارد به ما جنس می‌فروخت، دیدار وزیر خارجه آلمان یا آقای صالحی نقطه عطفی است در اروپا. چرا تحریم بانک ملت را رفع کردند. این آغازی است بر اینکه اروپایی‌‌ها خط‌شان را از آمریکا جدا می‌کنند. اگر دولتهای اروپا نمی‌خواستند هرگز دادگاه‌های اروپا به نفع بانک ملت رأی نمی‌دادند.

بیکاری الان در آلمان نرخ وحشتناکی پیدا کرده است.

* هر جنگ و تنشی در تاریخ نقطه پایانی دارد، به نظرتان تنش‌های ایران و غرب کجا به پایان می‌رسد؟

عسگر اولادی: هیچ چیز ابدی نیست. اگر مدیریتمان تغییر کند به مدیریتی که با حفظ ارزشها تعامل را بفهمد آرام آرام راه را باز می‌کنیم.

من (نوعی) می‌روم در اتاق بازرگانی نیویورک و لندن می‌نشینم و یک سری کارها را حل می‌کنم، مثلاً سفارت انگلیس بسته بود من و آقای خاموشی رفتیم انگلیس، با یک لرد ملاقات کردیم، سفارت انگلستان باز شد.

* چقدر الان از پتانسیل بخش خصوصی استفاده می‌شود؟

عسگر اولادی: الان هیچ چیز. اصلاً مشورت نمی‌کند. همه حرف من الان با دولت این است که چرا مشورت نمی‌کند؟ مشورت کن، اگر دیدی به درد نمی‌خورد به کار نبر.

* الان برای مشورت دیر نیست؟ عمر دولت، دیگر تمام شد.

عسگر اولادی: نه، تمام نشده ایشان تا اوایل مهر سال آینده هستند.

* فکر می‌کنید اگر آقای احمدی‌نژاد حاضر باشند در این مدت تعامل کنند اثرگذار باشد؟

عسگر اولادی: قهرمان می‌شود و می‌رود اما اگر خدا نکرده اینگونه ادامه دهد ...

ما در 30 سال انقلاب خیلی کار کردیم، سالانه 120 میلیون تن تولید محصول کشاورزی داریم. در خاورمیانه بهترین کارخانه‌ها را داریم.

* اما وضعیت صنعت الان خوب نیست.

عسگر اولادی: خود صنعت خوب است، اشتغال صنعت خوب نیست. مدیریت صنعت خوب نیست چون کمکش نمی‌کنند، می‌گویند نفت را بفروشیم و جنس را از چین برداریم بیاوریم. الان می‌خواهیم 8 میلیون گندم بیاوریم می‌توانستیم، نصف این را هزینه کنیم و خودمان تولید کنیم.

در دولت آقای هاشمی نفت بین 8 تا 20 دلار بود. دوره خاتمی از 12 دلار شروع شد و رفت تا 30 دلار دوره آقای احمدی‌نژاد از 60 دلار شروع شد رسید به 120 دلار. چه کردیم این پول را؟

* تحریم هزینه‌های ما را افزایش داد.

عسگر اولادی: قسمتی را به خدا خرج سوء مدیریت کردیم، خیلی راحت می‌توانستیم قسمتی را هزینه کنیم که تحریم نشویم.

وجدان‌ها در دنیا نرخ دارد. تحریم هم برای کشورهای مختلف نرخ دارد. این دنیا دنیای معامله است.

*به قول شما 9 ماه مانده ریاست جمهوری آقای احمدی‌نژاد تمام شود، پیشنهادتان به ایشان چیست؟

عسگر اولادی: همین مدت هم شروع کند با بخشهای اقتصادی غیردولتی مشورت کنند، با اساتید دانشگاه‌ها، با اساتید بازارهای سراسر کشور، ما در سراسر کشور کارشناسان اقتصادی ارزنده‌ای داریم، شیراز، اصفهان، تبریز ، یزد و ...

یزد از نظر تجارت سرآمد بود مرتب با اینها جلسه بگذارد، جلساتش را از این حالت خشک سیاسی در بیاورد 5 ماه وقتش را برای اقتصاد بگذارد.هر کس اعتقاد به گفت‌وگو ندارد توفیق هم ندارد.

دیگر کوپنم برای مصاحبه تمام شد.

گفت‌وگوی ارزشمندی بود، سپاسگزاریم

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
سه شنبه بیستم فروردینماه سال 1392 :: نویسنده : معصومه سجادی اصل
چهارشنبه بیستم شهریورماه سال 1398 03:04 ق.ظ
Amazing! Its truly remarkable piece of writing, I
have got mucdh clear idea concerning from this article.
چهارشنبه سیزدهم شهریورماه سال 1398 10:04 ق.ظ
Hey! Do you use Twitter? I'd like to follow you if that would be okay.
I'm absolutely enjoying your blog and look forward
to new posts.
چهارشنبه سیزدهم شهریورماه سال 1398 06:26 ق.ظ
Its not my first time to pay a visit this weeb page, i am
visiting this site dailly and gett nice data from here every day.
سه شنبه دوازدهم شهریورماه سال 1398 09:57 ب.ظ
Way cool! Some very valid points! I appreciate you penning this article and also the rest of the
website is also really good.
یکشنبه دهم شهریورماه سال 1398 12:26 ق.ظ
What's up, this weekend is good for me, because this time i am reading this fantastic informative post here at my
house.
پنجشنبه هفتم شهریورماه سال 1398 11:47 ق.ظ
Excellent goods from you, man. I've have in mind your stuff
prior to and you're simply extremely wonderful. I really
like what you have acquired right here, certainly like what you're saying
and the way during which you say it. You are making it enjoyable
and you still care for to keep it sensible.
I can't wait to learn far more from you.
This is actually a great web site.
پنجشنبه سی و یکم مردادماه سال 1398 08:14 ب.ظ
I'm not sure where you are getting your information, but great topic.
I needs to spend some time learning much more or understanding more.
Thanks for wonderful information I was looking for this information for
my mission.
پنجشنبه سی و یکم مردادماه سال 1398 07:55 ق.ظ
Enjoyed reading through this, very good stuff, thanks.
شنبه بیست و ششم مردادماه سال 1398 09:28 ب.ظ
Hello dear visitor. I am Jaime. For years I have been living in Montana and my parents live just about to happen. To solve puzzles is the hobby she'll
never stop doing. Dispatching is what he
does for cash and man not transform anytime fairly quickly.
See what's new on her website here: http://para-la-ereccion.eu/Erofertil.html
پنجشنبه بیست و چهارم مردادماه سال 1398 09:47 ق.ظ
You need to take part in a contest for one of the greatest
sites on the net. I most certainly will highly recommend this blog!
پنجشنبه بیست و چهارم مردادماه سال 1398 05:35 ق.ظ
I all the time emailed this weblog post page to all
my contacts, for the reason that if like to read it then my
friends will too.
چهارشنبه بیست و سوم مردادماه سال 1398 10:34 ب.ظ
This is my first time pay a visit at here and i am really impressed to read all at alone place.
دوشنبه بیست و یکم مردادماه سال 1398 11:34 ق.ظ
Very energetic article, I loved that a lot. Will there be a part 2?
شنبه نوزدهم مردادماه سال 1398 06:19 ق.ظ
Heya i'm for the first time here. I found this board and I in finding It truly helpful & it helped me out a
lot. I'm hoping to offer one thing again and aid others like you aided me.
چهارشنبه شانزدهم مردادماه سال 1398 09:00 ق.ظ
Greetings! I know this is somewhat off topic but I was wondering
which blog platform are you using for this site? I'm getting sick and tired
of Wordpress because I've had issues with hackers and I'm looking at alternatives
for another platform. I would be fantastic if you could point me in the direction of a
good platform.
چهارشنبه شانزدهم مردادماه سال 1398 07:46 ق.ظ
Just desire to say your article is as astounding.
The clarity in your post is simply excellent and i could assume you're an expert on this subject.

Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post.
Thanks a million and please keep up the enjoyable work.
سه شنبه پانزدهم مردادماه سال 1398 12:33 ب.ظ
Hello! This is my first comment here so I just wanted to give
a quick shout out and tell you I truly enjoy reading through your posts.

Can you recommend any other blogs/websites/forums that go over the same subjects?
Thanks a ton!
سه شنبه پانزدهم مردادماه سال 1398 08:52 ق.ظ
It's amazing to pay a quick visit this site and reading the views of all
mates concerning this paragraph, while I am also zealous of getting
familiarity.
دوشنبه چهاردهم مردادماه سال 1398 04:57 ب.ظ
My partner and I stumbled over here by a different web address and
thought I might check things out. I like what I see so i am just
following you. Look forward to looking at your web page
again.
یکشنبه سیزدهم مردادماه سال 1398 11:30 ب.ظ
Idealny artykuł, w sumie się z Tobą zgadzam, choć w niektórych kwestiach bym się kłóciła.
Z pewnością Twój blog zasługuje na szacunek. Z pewnością tu wrócę.
شنبه دوازدهم مردادماه سال 1398 12:06 ب.ظ
Keep on working, great job!
پنجشنبه دهم مردادماه سال 1398 04:11 ق.ظ
The writer's name is Jaime. What I love doing is kit cars and i am just
trying to generate with understand it. Dispatching is what he genuinely does.
My wife . i chose to live in Montana. He's not godd at design but ads about them .
want to examine his website: http://schnell-viel-abnehmen-de.eu/idealica.html
پنجشنبه دهم مردادماه سال 1398 04:00 ق.ظ
Mallie Coggin is how I'm called and I'm comfortable people
use complete name. The job I've been occupying hottest
is a bookkeeper and something I must say i enjoy.

To act could be the thing Adore most associated with.

She currently lives in Montana. Check out most up-to-date news smaller website: http://produkte-gegen-haarausfall.eu/rogaine.html
پنجشنبه دهم مردادماه سال 1398 03:41 ق.ظ
The author is known by historical past of the of Patsy but people always misspell keep in mind this.

Dispatching is just how I support my along with it's something I love.
Her husband doesn't like it the way she does but what she really
likes doing is ballet launched she has time think about
on new things. Montana is her birth place. She is running tweaking a blog here:
http://productos-para-la-alopecia.eu/rogaine.html
پنجشنبه دهم مردادماه سال 1398 12:44 ق.ظ
Greetings. The author's name is Santiago Vos but
he doesn't like people today use his full information. Colorado is her birth place but
she may have to move one day or another. He is really fond of body building and now
he has time to use on new areas. Meter reading is my day job now but
soon Soon we will be on individual. Her husband and her maintain an internet site.
You need to check it out: http://schnell-viel-abnehmen-de.eu/blacklatte.html
چهارشنبه نهم مردادماه سال 1398 10:50 ب.ظ
Hello! Permit me to start by saying my name - Jaime on the other hand don't like
when people use my full establish. New York is going to be his condo.
Acting is on the list of things he loves most. He used in order to become unemployed but he a good interviewer and he's doing pretty good financially.
Her husband and her maintain a website. Ads about them .

want evaluate it out: http://na-zmarszczki.eu/bioretin.html
چهارشنبه نهم مردادماه سال 1398 10:29 ب.ظ
Eddie Mercer is what folks call him and he feels comfortable when people use the full name.
What I love doing is fishing but i can't insure that it is my
profession really. Meter reading exactly what she does for an income.
My wife and I chose to inhabit Delaware. See what's new on her website here: http://tabletkinaodchudzanie.com.pl/refigura-opinie-dzialanie-sklad-i-gdzie-kupic-tabletki-na-odchudzanie/
چهارشنبه نهم مردادماه سال 1398 10:25 ب.ظ
Tawanna Magdaleno is what her husband loves to call her although always be
not her birth designation. Fishing is the hobby I will never stop doing.
New York is her birth web site. Meter reading is my profession for
a few minutes and Do not think think I'll change it anytime very soon. Check out
his website here: http://tabletkinaodchudzanie.com.pl/black-latte-dzialanie-sklad-opinie-cena-i-gdzie-kupic/
چهارشنبه نهم مردادماه سال 1398 08:30 ب.ظ
The author is known by historical past of
the of Patsy but people always misspell the house.

Montana is her birth placed. Dispatching is
the way I support my relatives and it's something I revel in. Her husband doesn't like it the way she does but what she really loves doing is ballet will be
the she has time to adopt on new things. She is running tweaking a blog here:
http://productos-para-la-alopecia.eu/foligain.html
چهارشنبه نهم مردادماه سال 1398 08:15 ب.ظ
Santiago is his name and he totally digs that logo.
She used in order to become unemployed great he is a data processing officer.
Delaware is the only place he's been require.

The favorite hobby for the kids and me is to pick
up badges however can't cause it to be my profession really.
He's not godd at design but you'll probably decide to to check his website: http://produit-efficace-pour-maigrir.eu/
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
درباره وبلاگ

سلام خدمت دوستان عزیزی که تمایل به آشنایی بیشتر به حرفه حسابداری دارند . امیدوارم از این وب تخصصی به نحو مطلوبی استفاده نمایید.
مدیر وبلاگ : معصومه سجادی اصل
مطالب اخیر
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :