تبلیغات
حسابداران جوان - شکست دور جدید تحریم با کمک ۵ کشور/ آلمان‌ها پشیمانند، اروپا خط خود را جدا می‌کند
حسابداران جوان
صفحه نخست         تماس با مدیر         پست الکترونیک        RSS         ATOM
اسدالله عسگراولادی در گفت‌وگو با فارس تشریح کرد/ بخش دوم
شکست دور جدید تحریم با کمک ۵ کشور/ آلمان‌ها پشیمانند، اروپا خط خود را جدا می‌کند

خبرگزاری فارس: اسدالله عسگراولادی رئیس اتاق ایران و چین ریشه بحران ارزی را در برخورد اشتباه با تحریم‌ها می‌داند و معتقد است دور جدید تحریم اثر نمی‌گذارد به شرطی که ۵ کشوری که الان با ما مبادلات تجاری زیادی دارند یعنی چین، هند، ترکیه، مالزی و روسیه، زیر بار نروند که البته نمی‌روند.

اسدالله عسگراولادی عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران در بخش دوم گفت و گو با خبرنگاران فارس به نقد فضای بعد از پیروزی انقلاب و به طور خاص دهه اخیر پرداخت. این اظهارات پس از آن مطرح شد که خبرنگار فارس از عسگراولادی خواست به مقایسه‌ فضای اقتصادی قبل و بعد از انقلاب بپردازد.

عسگراولادی در این بخش واکنش‌های برخی مسئولان نسبت به تحریم‌ها و کاغذ پاره خواندن آن‌ها را اشتباه و بستر ساز مشکلات کنونی اقتصاد می‌داند. او معتقد است نیمی از درآمدهای هنگفت نفت به خصوص در 5 - 6 سال اخیر می‌توانست صرف غلبه بر تحریم‌ها شود که به دلیل سوء مدیریت چنین توفیقی حاصل نشده است. 

بازرگان تراز اول کشور البته شاید به اقتضاء محافظه‌کاری ذاتی اقتصاد تاکید می‌کند انتقاداتش را به گونه‌ای منتقل نکنیم که به دردسر بیندازدش.

بخش دوم گفت‌و‌گوی رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین را می‌خوانیم:

* اگر بخواهیم دوران قبل و بعد از انقلاب را مقایسه کنیم،این دو دوره را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

عسگراولادی: به جز در ده سال اخیر که من به آن انتقاد مدیریتی داریم ما در حرکت به سمت جلو بوده‌ایم. در دوران جنگ هزار میلیارد دلار از خانه‌های مردم کالا خارج شد و به میادین جنگ رفت. جنگ را امام رهبری می‌کرد اما مردم کمک مالی می‌کردند،بعد از اینکه سازندگی و به تبع آن طیف اختلافات سیاسی شروع شد، هنوز در دنیا برو بیایی داشتیم. از 8 تا 10 سال پیش آرام آرام دچار سوءمدیریت شدیم. افراط و تفریط ها در دولتمان شروع شد. من سوءمدیریت را در تیم اقتصادی 5-6 سال اخیر می‌بینم.

به نظرم تیم اقتصادی دولت کارایی لازم برای مدیریت اقتصادی کشور را نداشت و کشور 6-7 سال عقب رفت. ما به راحتی می‌توانستیم جلوی تحریم‌ها را بگیریم.

* یعنی فقط سوء مدیریت اقتصادی بود؟

عسگراولادی: سیاسی و اقتصادی با هم. تیم اقتصادی باید کار خود را بکند و تیم سیاسی هم مکمل آن حرکت و کار کند، بخش خصوصی می‌توانست برود و تعامل کند، برای اینکه همه غربیها گفتند تحریم بر علیه دولت است نه بر علیه ملت. اما با سوءمدیریت، تحریم علیه ملت اجرا شد و ما مخصوصاً در دو سال اخیر خیلی صدمه خوردیم.

همین دلاری که می‌بینید در زمان انقلاب ما 7 تومان بوده، شد 13 تومان، در پایان دوره ریاست جمهوری آیت‌الله خامنه‌ای شد 175 تا 200 تومان، در 8 سال ریاست جمهوری آقای هاشمی رسید به 300 تومان در زمان آقای خاتمی رسید به 795 تومان. من بارها گفته‌ام دکتر مصدق وقتی دچار بحران شد یک بازرگان معروف بنام محمد غازی را از شیراز آورد و مشاور کرد و او خیلی از کارهای مصدق را در صحنه‌های بین‌المللی جلو برد. اگر کودتا نشده بود برنده شده بودند کودتا نگذاشت و آن را هم آمریکایی‌ها کردند.

تیم اقتصادی ما می‌توانست در کنار تیم سیاسی قرار گیرد و مشکل را حل کند، منتها وقتی افزایش تحریم علیه ما به صورت قطعنامه درآمد، مسئول رسمی مملکت ما گفت این کاغذ پاره است، هر چه داد زدیم این کاغذ پاره نیست ...

* آقای احمدی‌نژاد؟

عسگراولادی: بله ایشان با تعصب گفت این کاغذ پاره است.

* این اصطلاح را ظاهراً برای دلار هم به کار برده‌اند؟

عسگراولادی: بله، در حالی که ما به آن نیاز داریم.

به این می‌گویند مدیریت و من به این مدیریت‌ها اشکال دارم. خود ایشان به جای خود، تیم اقتصادیش در این دو سال اخیر توفیق نداشته است. تحریم‌ها بوده و خیلی هم اثر بد داشته، اما چرا نتوانسته است تحریم‌ها را به خوبی دور بزند و مدیریت کند. نتوانستیم.

تعارف کردیم که توانسته‌ایم، بله، من هم فریاد می‌زنم که توانسته‌ایم،صادرات ما رسید و به مرز 40 میلیارد دلار، اما ایشان وقتی دولت را تحویل گرفت دلار 900 تومان بود، با دلار 850 تا 900 تومان ما 10 میلیارد دلار صادرات داشته‌ایم الان با دلار 3500 تومان 40 میلیاردیم. پس ما کاری نکردیم. دلار 4 برابر شده و صادرات ما هم 4 برابر شده است. وقتی اینها را کنار هم می‌گذاریم می‌بینیم ما صادرات را افزایش نداده‌ایم. افزایش، افزایش پولی‌مان است، ما 10 میلیارد دلار صادرات داشته‌ایم با دلار 1000 تومان، 40 میلیارد صادرات داریم با دلار4000 تومان.  اینکه اثری ندارد.

ما می‌گوئیم تضعیف ریال مخصوصاً در دو سال اخیر حُسن مدیریت نبوده است.

* شاه خودش ادعا می‌کرد که غربیها باعث سقوطش شدند این را قبول دارید؟

عسگر اولادی: قبول دارم و قبول ندارم، حماقت‌های خودش در داخل به خارجی‌ها امکان داد،الان دعواهایی که در داخل می‌شود چه کسی بهره‌برداری می‌کند؟ غربیها .

این دعوای اخیر دولت و مجلس دعوای بی‌ادبانه‌ای بود، حال من نه سیاسی کارم، نه سیاست‌باز اما چه کسی از حادثه آن روز بهره‌برداری می‌کند؟ غرب اولین حرکت این بود که دلار 3000 تومان بود ‌شد 3900 تومان، ظرف 48 ساعت.

* دور جدیدی از تحریم‌های آمریکا از 18 بهمن شروع می‌شود، محور اصلی آن هم این است که نتوانیم در ازاء نفت یورو، دلار و حتی طلا دریافت کنیم،بلکه می‌توانیم کالا وارد کنیم. فکر می‌کنید چقدر این تحریم ما به ما فشار بیاورد؟

عسگر اولادی: فشار می‌آورد. چین و هند هنوز این تحریم‌ها را قبول نکرده‌اند، ترکیه هم قبول نکرده است.

* بعضی‌ها می‌گویند این تحریم، پیشنهاد ترکیه بوده است؟

عسگر اولادی: ترکیه اینکار را نمی‌کند، ترک‌ها می‌دانند که ما شاهرگشان هستیم. در این 30 سال ما ترکیه را ترکیه کردیم. 20 سال قبل تورم ترکیه 70 درصد بود. ما سالی 40-50 میلیارد دلار از آنها خرید کردیم. مستقیم و غیرمستقیم قاچاق و غیرقاچاق. ترکیه هنوز نفت و گاز ما را می‌خرد.

دور جدید تحریم اثر نمی‌گذارد به شرطی که 5 کشوری که الان با ما مبادلات تجاری زیادی دارند،یعنی چین، هند، ترکیه، مالزی و روسیه،زیر بار نروند، تحریم‌ها اثری ندارد اینها قبلاً همه تحریم‌هایشان را کرده‌اند.

* به هر حال دور جدید، تحریم‌های فراگیر شورای امنیت نیست.

عسگر اولادی: بله، تحریم‌های شورای امنیت نیست و اجباری ندارد. از طرفی آلمانها یواش یواش پشیمانند. برای اینکه آلمان سالی 5 میلیارد به ما جنس می‌فروخت، دیدار وزیر خارجه آلمان یا آقای صالحی نقطه عطفی است در اروپا. چرا تحریم بانک ملت را رفع کردند. این آغازی است بر اینکه اروپایی‌‌ها خط‌شان را از آمریکا جدا می‌کنند. اگر دولتهای اروپا نمی‌خواستند هرگز دادگاه‌های اروپا به نفع بانک ملت رأی نمی‌دادند.

بیکاری الان در آلمان نرخ وحشتناکی پیدا کرده است.

* هر جنگ و تنشی در تاریخ نقطه پایانی دارد، به نظرتان تنش‌های ایران و غرب کجا به پایان می‌رسد؟

عسگر اولادی: هیچ چیز ابدی نیست. اگر مدیریتمان تغییر کند به مدیریتی که با حفظ ارزشها تعامل را بفهمد آرام آرام راه را باز می‌کنیم.

من (نوعی) می‌روم در اتاق بازرگانی نیویورک و لندن می‌نشینم و یک سری کارها را حل می‌کنم، مثلاً سفارت انگلیس بسته بود من و آقای خاموشی رفتیم انگلیس، با یک لرد ملاقات کردیم، سفارت انگلستان باز شد.

* چقدر الان از پتانسیل بخش خصوصی استفاده می‌شود؟

عسگر اولادی: الان هیچ چیز. اصلاً مشورت نمی‌کند. همه حرف من الان با دولت این است که چرا مشورت نمی‌کند؟ مشورت کن، اگر دیدی به درد نمی‌خورد به کار نبر.

* الان برای مشورت دیر نیست؟ عمر دولت، دیگر تمام شد.

عسگر اولادی: نه، تمام نشده ایشان تا اوایل مهر سال آینده هستند.

* فکر می‌کنید اگر آقای احمدی‌نژاد حاضر باشند در این مدت تعامل کنند اثرگذار باشد؟

عسگر اولادی: قهرمان می‌شود و می‌رود اما اگر خدا نکرده اینگونه ادامه دهد ...

ما در 30 سال انقلاب خیلی کار کردیم، سالانه 120 میلیون تن تولید محصول کشاورزی داریم. در خاورمیانه بهترین کارخانه‌ها را داریم.

* اما وضعیت صنعت الان خوب نیست.

عسگر اولادی: خود صنعت خوب است، اشتغال صنعت خوب نیست. مدیریت صنعت خوب نیست چون کمکش نمی‌کنند، می‌گویند نفت را بفروشیم و جنس را از چین برداریم بیاوریم. الان می‌خواهیم 8 میلیون گندم بیاوریم می‌توانستیم، نصف این را هزینه کنیم و خودمان تولید کنیم.

در دولت آقای هاشمی نفت بین 8 تا 20 دلار بود. دوره خاتمی از 12 دلار شروع شد و رفت تا 30 دلار دوره آقای احمدی‌نژاد از 60 دلار شروع شد رسید به 120 دلار. چه کردیم این پول را؟

* تحریم هزینه‌های ما را افزایش داد.

عسگر اولادی: قسمتی را به خدا خرج سوء مدیریت کردیم، خیلی راحت می‌توانستیم قسمتی را هزینه کنیم که تحریم نشویم.

وجدان‌ها در دنیا نرخ دارد. تحریم هم برای کشورهای مختلف نرخ دارد. این دنیا دنیای معامله است.

*به قول شما 9 ماه مانده ریاست جمهوری آقای احمدی‌نژاد تمام شود، پیشنهادتان به ایشان چیست؟

عسگر اولادی: همین مدت هم شروع کند با بخشهای اقتصادی غیردولتی مشورت کنند، با اساتید دانشگاه‌ها، با اساتید بازارهای سراسر کشور، ما در سراسر کشور کارشناسان اقتصادی ارزنده‌ای داریم، شیراز، اصفهان، تبریز ، یزد و ...

یزد از نظر تجارت سرآمد بود مرتب با اینها جلسه بگذارد، جلساتش را از این حالت خشک سیاسی در بیاورد 5 ماه وقتش را برای اقتصاد بگذارد.هر کس اعتقاد به گفت‌وگو ندارد توفیق هم ندارد.

دیگر کوپنم برای مصاحبه تمام شد.

گفت‌وگوی ارزشمندی بود، سپاسگزاریم

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
سه شنبه بیستم فروردینماه سال 1392 :: نویسنده : معصومه سجادی اصل
چهارشنبه سی و یکم مردادماه سال 1397 01:32 ق.ظ
Body language is nonverbal communication.
یکشنبه بیست و هشتم مردادماه سال 1397 09:12 ق.ظ
I am curious to find out what blog system you
have been utilizing? I'm having some minor security issues with my
latest site and I'd like to find something more
safe. Do you have any suggestions?
پنجشنبه بیست و پنجم مردادماه سال 1397 01:18 ب.ظ
If you happen to be visiting another city and find that there's a good show in this city, you are unable to
look at different companies for that box office, stand it a line and
get the tickets. Warrior bands moved south and east on the rich pickings
of the peoples whom they had traded with. The Open Video Project:
This is site which has a huge collection of digital video for sharing.
پنجشنبه بیست و پنجم مردادماه سال 1397 01:22 ق.ظ
Whats up are using Wordpress for your site platform?

I'm new to the blog world but I'm trying to get
started and create my own. Do you require any html coding
knowledge to make your own blog? Any help would be really
appreciated!
دوشنبه بیست و دوم مردادماه سال 1397 10:49 ق.ظ
Nice Web site, Preserve the beneficial job. thnx!
دوشنبه بیست و دوم مردادماه سال 1397 07:08 ق.ظ
Sustain the awesome job !! Lovin' it!
دوشنبه بیست و دوم مردادماه سال 1397 06:31 ق.ظ
Truly, this is a important site.
دوشنبه بیست و دوم مردادماه سال 1397 06:25 ق.ظ
I appreciate the details on your internet site. thnx.
پنجشنبه هجدهم مردادماه سال 1397 10:31 ق.ظ
Incredible points. Great arguments. Keep up the amazing effort.
پنجشنبه هجدهم مردادماه سال 1397 07:37 ق.ظ
Hi there, I think your web site could possibly be having
browser compatibility problems. When I look at your site in Safari, it looks fine however when opening in I.E., it's
got some overlapping issues. I just wanted to provide you with a quick heads up!
Besides that, excellent blog!
سه شنبه شانزدهم مردادماه سال 1397 06:48 ب.ظ
Wonderful blog! I fouund it while searching onn Yahoo News.
Do yoou have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?
I've been trying for a while but I never seem to
get there! Many thanks
سه شنبه شانزدهم مردادماه سال 1397 01:29 ب.ظ
If some one desires to be updated with most up-to-date technologies afterward
he must be pay a quick visit this site and be up to date daily.
سه شنبه شانزدهم مردادماه سال 1397 06:29 ق.ظ
I read this piece of writing completely regarding the resemblance of hottest and previous technologies, it's amazing
article.
جمعه دوازدهم مردادماه سال 1397 05:52 ق.ظ
My brother recommended I would possibly like this website.
He was entirely right. This post truly made my day.
You cann't consider simply how a lot time I had spent for this information! Thank you!
چهارشنبه دهم مردادماه سال 1397 12:38 ق.ظ
We ɑree a gagցle of volunteers and opening ɑ brand new
scheme in our c᧐mmunity. Your web sіe offered uus with helpful infomation to woгk on. You hasve done an impressive job and our entire community might be grɑteful to you.
شنبه ششم مردادماه سال 1397 03:55 ب.ظ
What's upp to all, the contents existing at thiis site are truly awesome foor people knowledge, well,
keep up thhe nice work fellows.
دوشنبه یکم مردادماه سال 1397 02:33 ب.ظ
Great article! That is the type of info that should be
shared across the web. Disgrace on Google for not
positioning this post higher! Come on over and seek
advice from my site . Thanks =)
شنبه سی ام تیرماه سال 1397 05:43 ب.ظ
Free PC choices to Recycle and Phatmatik Pro:Loopdrive3 VSTABS.
"Because you happen to be here reading this online flash games report now only at that particular moment in time; that which you have is "The first movers advantage" yourself to take a your hands on now. Technology is driving dynamic advertising into new areas and also this brings by using it some potential challenges, well not all companies are able to afford to pay for thousands of pounds in electronic advertising, well both the options highlighted can provide the same outcomes with low investment of your energy and money, so now any business from mechanics to dentists will surely have these within their guest waiting rooms.
جمعه بیست و نهم تیرماه سال 1397 09:53 ق.ظ
I think this is one of the most significant information for me.
And i'm glad reading your article. But should remark on few general things, The
web site style is great, the articles is really nice : D.
Good job, cheers
دوشنبه بیست و پنجم تیرماه سال 1397 10:31 ب.ظ
Among assorted types of mobile casio occasioln better to optt for Bingo,
a type of lotttery play. The ofrers high payouts and tthe rules are also simple to
start off with.
دوشنبه هجدهم تیرماه سال 1397 02:06 ق.ظ
I was curi᧐is if you ever considered changing the layout
of үour website? Itts very well written; I love what
youve got to say. But maybe you could a little more in the way
of cοntent so peoрle could connect witһ it better. Youve got an awful llot of text
for only having 1 oor 2 imaɡеs. Μaybe you could space it out
better?
چهارشنبه سیزدهم تیرماه سال 1397 09:21 ب.ظ
Great beat ! І wіsh t᧐ apprentice whilst you amend your webb site, how can i subscribe fοr a blog web site?
Тhe account aied me a applicable deal. I haԀ been a little Ƅit familiar ߋf thіs your
broadcast prߋvided vibrant transparent concept
جمعه هشتم تیرماه سال 1397 04:19 ب.ظ
I used to be suggested this website via my cousin. I am now not
positive whether or not this publish is written by way
of him as nobody else recognize such specific approximately my difficulty.
You're wonderful! Thanks!
یکشنبه سوم تیرماه سال 1397 02:42 ق.ظ
Wonderful work! Thɑt is the type оf information that агe
meant to be shared аround thе internet. Disgrace
on thhe seek eengines for now not positioning tһiѕ submit upper!
Ⅽome on oᴠer and seek advice from my site .
Thankѕ =)
سه شنبه بیست و نهم خردادماه سال 1397 12:38 ق.ظ
The process begins from your uncomplicated activity of
your account option. There these folks were, anticipating their forthcoming
experience and joyously reliving the last one -- Peter, Susan, Edmund,
and Lucy, inside the guises of actors William Moseley (now a dashing 20-year-old), Anna Popplewell
(a newly minted Oxford freshman), Skandar Keynes (with vocal octaves greater at 15), and Georgie Henley (approaching teenhood,
an excellent six inches taller than we last saw her).
The Open Video Project: This is site having a
huge assortment of digital video for sharing.
پنجشنبه بیست و چهارم خردادماه سال 1397 07:06 ب.ظ
I have been surfing online more than 4 hours today, yet
I never found any interesting article like yours.
It's pretty worth enough for me. In my view, if all webmasters and
bloggers made good content as you did, the web will be a lot more useful than ever before.
پنجشنبه بیست و چهارم خردادماه سال 1397 03:38 ب.ظ
Does your blog have a contact page? I'm having problems locating it but,
I'd like to shoot you an email. I've got some creative ideas for your
blog you might be interested in hearing. Either way, great site and I look forward to seeing it develop over time.
جمعه هجدهم خردادماه سال 1397 08:16 ب.ظ
It's awesome designed for me to have a site, which is good in support of my
experience. thanks admin
یکشنبه سیزدهم خردادماه سال 1397 07:36 ق.ظ
I go to see daily some sites and websites to read
posts, except this weblog provides quality based articles.
جمعه یازدهم خردادماه سال 1397 09:53 ب.ظ
iphonecases2014iphone 8 case jwnpjm 50184
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
درباره وبلاگ

سلام خدمت دوستان عزیزی که تمایل به آشنایی بیشتر به حرفه حسابداری دارند . امیدوارم از این وب تخصصی به نحو مطلوبی استفاده نمایید.
مدیر وبلاگ : معصومه سجادی اصل
مطالب اخیر
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :