تبلیغات
حسابداران جوان - شکست دور جدید تحریم با کمک ۵ کشور/ آلمان‌ها پشیمانند، اروپا خط خود را جدا می‌کند
حسابداران جوان
صفحه نخست         تماس با مدیر         پست الکترونیک        RSS         ATOM
اسدالله عسگراولادی در گفت‌وگو با فارس تشریح کرد/ بخش دوم
شکست دور جدید تحریم با کمک ۵ کشور/ آلمان‌ها پشیمانند، اروپا خط خود را جدا می‌کند

خبرگزاری فارس: اسدالله عسگراولادی رئیس اتاق ایران و چین ریشه بحران ارزی را در برخورد اشتباه با تحریم‌ها می‌داند و معتقد است دور جدید تحریم اثر نمی‌گذارد به شرطی که ۵ کشوری که الان با ما مبادلات تجاری زیادی دارند یعنی چین، هند، ترکیه، مالزی و روسیه، زیر بار نروند که البته نمی‌روند.

اسدالله عسگراولادی عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران در بخش دوم گفت و گو با خبرنگاران فارس به نقد فضای بعد از پیروزی انقلاب و به طور خاص دهه اخیر پرداخت. این اظهارات پس از آن مطرح شد که خبرنگار فارس از عسگراولادی خواست به مقایسه‌ فضای اقتصادی قبل و بعد از انقلاب بپردازد.

عسگراولادی در این بخش واکنش‌های برخی مسئولان نسبت به تحریم‌ها و کاغذ پاره خواندن آن‌ها را اشتباه و بستر ساز مشکلات کنونی اقتصاد می‌داند. او معتقد است نیمی از درآمدهای هنگفت نفت به خصوص در 5 - 6 سال اخیر می‌توانست صرف غلبه بر تحریم‌ها شود که به دلیل سوء مدیریت چنین توفیقی حاصل نشده است. 

بازرگان تراز اول کشور البته شاید به اقتضاء محافظه‌کاری ذاتی اقتصاد تاکید می‌کند انتقاداتش را به گونه‌ای منتقل نکنیم که به دردسر بیندازدش.

بخش دوم گفت‌و‌گوی رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین را می‌خوانیم:

* اگر بخواهیم دوران قبل و بعد از انقلاب را مقایسه کنیم،این دو دوره را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

عسگراولادی: به جز در ده سال اخیر که من به آن انتقاد مدیریتی داریم ما در حرکت به سمت جلو بوده‌ایم. در دوران جنگ هزار میلیارد دلار از خانه‌های مردم کالا خارج شد و به میادین جنگ رفت. جنگ را امام رهبری می‌کرد اما مردم کمک مالی می‌کردند،بعد از اینکه سازندگی و به تبع آن طیف اختلافات سیاسی شروع شد، هنوز در دنیا برو بیایی داشتیم. از 8 تا 10 سال پیش آرام آرام دچار سوءمدیریت شدیم. افراط و تفریط ها در دولتمان شروع شد. من سوءمدیریت را در تیم اقتصادی 5-6 سال اخیر می‌بینم.

به نظرم تیم اقتصادی دولت کارایی لازم برای مدیریت اقتصادی کشور را نداشت و کشور 6-7 سال عقب رفت. ما به راحتی می‌توانستیم جلوی تحریم‌ها را بگیریم.

* یعنی فقط سوء مدیریت اقتصادی بود؟

عسگراولادی: سیاسی و اقتصادی با هم. تیم اقتصادی باید کار خود را بکند و تیم سیاسی هم مکمل آن حرکت و کار کند، بخش خصوصی می‌توانست برود و تعامل کند، برای اینکه همه غربیها گفتند تحریم بر علیه دولت است نه بر علیه ملت. اما با سوءمدیریت، تحریم علیه ملت اجرا شد و ما مخصوصاً در دو سال اخیر خیلی صدمه خوردیم.

همین دلاری که می‌بینید در زمان انقلاب ما 7 تومان بوده، شد 13 تومان، در پایان دوره ریاست جمهوری آیت‌الله خامنه‌ای شد 175 تا 200 تومان، در 8 سال ریاست جمهوری آقای هاشمی رسید به 300 تومان در زمان آقای خاتمی رسید به 795 تومان. من بارها گفته‌ام دکتر مصدق وقتی دچار بحران شد یک بازرگان معروف بنام محمد غازی را از شیراز آورد و مشاور کرد و او خیلی از کارهای مصدق را در صحنه‌های بین‌المللی جلو برد. اگر کودتا نشده بود برنده شده بودند کودتا نگذاشت و آن را هم آمریکایی‌ها کردند.

تیم اقتصادی ما می‌توانست در کنار تیم سیاسی قرار گیرد و مشکل را حل کند، منتها وقتی افزایش تحریم علیه ما به صورت قطعنامه درآمد، مسئول رسمی مملکت ما گفت این کاغذ پاره است، هر چه داد زدیم این کاغذ پاره نیست ...

* آقای احمدی‌نژاد؟

عسگراولادی: بله ایشان با تعصب گفت این کاغذ پاره است.

* این اصطلاح را ظاهراً برای دلار هم به کار برده‌اند؟

عسگراولادی: بله، در حالی که ما به آن نیاز داریم.

به این می‌گویند مدیریت و من به این مدیریت‌ها اشکال دارم. خود ایشان به جای خود، تیم اقتصادیش در این دو سال اخیر توفیق نداشته است. تحریم‌ها بوده و خیلی هم اثر بد داشته، اما چرا نتوانسته است تحریم‌ها را به خوبی دور بزند و مدیریت کند. نتوانستیم.

تعارف کردیم که توانسته‌ایم، بله، من هم فریاد می‌زنم که توانسته‌ایم،صادرات ما رسید و به مرز 40 میلیارد دلار، اما ایشان وقتی دولت را تحویل گرفت دلار 900 تومان بود، با دلار 850 تا 900 تومان ما 10 میلیارد دلار صادرات داشته‌ایم الان با دلار 3500 تومان 40 میلیاردیم. پس ما کاری نکردیم. دلار 4 برابر شده و صادرات ما هم 4 برابر شده است. وقتی اینها را کنار هم می‌گذاریم می‌بینیم ما صادرات را افزایش نداده‌ایم. افزایش، افزایش پولی‌مان است، ما 10 میلیارد دلار صادرات داشته‌ایم با دلار 1000 تومان، 40 میلیارد صادرات داریم با دلار4000 تومان.  اینکه اثری ندارد.

ما می‌گوئیم تضعیف ریال مخصوصاً در دو سال اخیر حُسن مدیریت نبوده است.

* شاه خودش ادعا می‌کرد که غربیها باعث سقوطش شدند این را قبول دارید؟

عسگر اولادی: قبول دارم و قبول ندارم، حماقت‌های خودش در داخل به خارجی‌ها امکان داد،الان دعواهایی که در داخل می‌شود چه کسی بهره‌برداری می‌کند؟ غربیها .

این دعوای اخیر دولت و مجلس دعوای بی‌ادبانه‌ای بود، حال من نه سیاسی کارم، نه سیاست‌باز اما چه کسی از حادثه آن روز بهره‌برداری می‌کند؟ غرب اولین حرکت این بود که دلار 3000 تومان بود ‌شد 3900 تومان، ظرف 48 ساعت.

* دور جدیدی از تحریم‌های آمریکا از 18 بهمن شروع می‌شود، محور اصلی آن هم این است که نتوانیم در ازاء نفت یورو، دلار و حتی طلا دریافت کنیم،بلکه می‌توانیم کالا وارد کنیم. فکر می‌کنید چقدر این تحریم ما به ما فشار بیاورد؟

عسگر اولادی: فشار می‌آورد. چین و هند هنوز این تحریم‌ها را قبول نکرده‌اند، ترکیه هم قبول نکرده است.

* بعضی‌ها می‌گویند این تحریم، پیشنهاد ترکیه بوده است؟

عسگر اولادی: ترکیه اینکار را نمی‌کند، ترک‌ها می‌دانند که ما شاهرگشان هستیم. در این 30 سال ما ترکیه را ترکیه کردیم. 20 سال قبل تورم ترکیه 70 درصد بود. ما سالی 40-50 میلیارد دلار از آنها خرید کردیم. مستقیم و غیرمستقیم قاچاق و غیرقاچاق. ترکیه هنوز نفت و گاز ما را می‌خرد.

دور جدید تحریم اثر نمی‌گذارد به شرطی که 5 کشوری که الان با ما مبادلات تجاری زیادی دارند،یعنی چین، هند، ترکیه، مالزی و روسیه،زیر بار نروند، تحریم‌ها اثری ندارد اینها قبلاً همه تحریم‌هایشان را کرده‌اند.

* به هر حال دور جدید، تحریم‌های فراگیر شورای امنیت نیست.

عسگر اولادی: بله، تحریم‌های شورای امنیت نیست و اجباری ندارد. از طرفی آلمانها یواش یواش پشیمانند. برای اینکه آلمان سالی 5 میلیارد به ما جنس می‌فروخت، دیدار وزیر خارجه آلمان یا آقای صالحی نقطه عطفی است در اروپا. چرا تحریم بانک ملت را رفع کردند. این آغازی است بر اینکه اروپایی‌‌ها خط‌شان را از آمریکا جدا می‌کنند. اگر دولتهای اروپا نمی‌خواستند هرگز دادگاه‌های اروپا به نفع بانک ملت رأی نمی‌دادند.

بیکاری الان در آلمان نرخ وحشتناکی پیدا کرده است.

* هر جنگ و تنشی در تاریخ نقطه پایانی دارد، به نظرتان تنش‌های ایران و غرب کجا به پایان می‌رسد؟

عسگر اولادی: هیچ چیز ابدی نیست. اگر مدیریتمان تغییر کند به مدیریتی که با حفظ ارزشها تعامل را بفهمد آرام آرام راه را باز می‌کنیم.

من (نوعی) می‌روم در اتاق بازرگانی نیویورک و لندن می‌نشینم و یک سری کارها را حل می‌کنم، مثلاً سفارت انگلیس بسته بود من و آقای خاموشی رفتیم انگلیس، با یک لرد ملاقات کردیم، سفارت انگلستان باز شد.

* چقدر الان از پتانسیل بخش خصوصی استفاده می‌شود؟

عسگر اولادی: الان هیچ چیز. اصلاً مشورت نمی‌کند. همه حرف من الان با دولت این است که چرا مشورت نمی‌کند؟ مشورت کن، اگر دیدی به درد نمی‌خورد به کار نبر.

* الان برای مشورت دیر نیست؟ عمر دولت، دیگر تمام شد.

عسگر اولادی: نه، تمام نشده ایشان تا اوایل مهر سال آینده هستند.

* فکر می‌کنید اگر آقای احمدی‌نژاد حاضر باشند در این مدت تعامل کنند اثرگذار باشد؟

عسگر اولادی: قهرمان می‌شود و می‌رود اما اگر خدا نکرده اینگونه ادامه دهد ...

ما در 30 سال انقلاب خیلی کار کردیم، سالانه 120 میلیون تن تولید محصول کشاورزی داریم. در خاورمیانه بهترین کارخانه‌ها را داریم.

* اما وضعیت صنعت الان خوب نیست.

عسگر اولادی: خود صنعت خوب است، اشتغال صنعت خوب نیست. مدیریت صنعت خوب نیست چون کمکش نمی‌کنند، می‌گویند نفت را بفروشیم و جنس را از چین برداریم بیاوریم. الان می‌خواهیم 8 میلیون گندم بیاوریم می‌توانستیم، نصف این را هزینه کنیم و خودمان تولید کنیم.

در دولت آقای هاشمی نفت بین 8 تا 20 دلار بود. دوره خاتمی از 12 دلار شروع شد و رفت تا 30 دلار دوره آقای احمدی‌نژاد از 60 دلار شروع شد رسید به 120 دلار. چه کردیم این پول را؟

* تحریم هزینه‌های ما را افزایش داد.

عسگر اولادی: قسمتی را به خدا خرج سوء مدیریت کردیم، خیلی راحت می‌توانستیم قسمتی را هزینه کنیم که تحریم نشویم.

وجدان‌ها در دنیا نرخ دارد. تحریم هم برای کشورهای مختلف نرخ دارد. این دنیا دنیای معامله است.

*به قول شما 9 ماه مانده ریاست جمهوری آقای احمدی‌نژاد تمام شود، پیشنهادتان به ایشان چیست؟

عسگر اولادی: همین مدت هم شروع کند با بخشهای اقتصادی غیردولتی مشورت کنند، با اساتید دانشگاه‌ها، با اساتید بازارهای سراسر کشور، ما در سراسر کشور کارشناسان اقتصادی ارزنده‌ای داریم، شیراز، اصفهان، تبریز ، یزد و ...

یزد از نظر تجارت سرآمد بود مرتب با اینها جلسه بگذارد، جلساتش را از این حالت خشک سیاسی در بیاورد 5 ماه وقتش را برای اقتصاد بگذارد.هر کس اعتقاد به گفت‌وگو ندارد توفیق هم ندارد.

دیگر کوپنم برای مصاحبه تمام شد.

گفت‌وگوی ارزشمندی بود، سپاسگزاریم

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
سه شنبه بیستم فروردینماه سال 1392 :: نویسنده : معصومه سجادی اصل
دوشنبه بیست و هشتم اسفندماه سال 1396 07:35 ب.ظ
An intriguing discussion is definitely worth comment. I do believe that you should
publish more on this issue, it might not be a taboo subject
but typically people don't discuss such subjects.
To the next! Many thanks!!
سه شنبه هفدهم بهمنماه سال 1396 10:02 ب.ظ
Good day I am so glad I found your website,
I really found you by mistake, while I was searching on Askjeeve for something else,
Anyways I am here now and would just like to say thanks a lot for
a incredible post and a all round entertaining blog (I also
love the theme/design), I don't have time to read it all at the minute but I have saved it and also added your RSS
feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the excellent job.
چهارشنبه بیست و هفتم دیماه سال 1396 09:23 ق.ظ
As a result of their work, Positive View's events have received coverage from many
global television networks and possess recently been streamed for online viewing.
It took about a few months to understand what and the raucous, discordant (to my ears) "melody. Painting is an authentic gift for the durability and utility.
دوشنبه بیست و پنجم دیماه سال 1396 01:33 ب.ظ
Free PC alternatives to Recycle and Phatmatik Pro:Loopdrive3 VSTABS.
While online machines provide you with the players the opportunity to select how
much they choose to wager, these online video poker machine provide that same
a feeling of strategizing and negotiations with oneself usually yearned
for by players who miss the land-based casinos.
Technology is driving dynamic advertising into new
areas which brings from it some potential challenges,
well don't assume all companies are able to afford to pay for thousands
in electronic advertising, well the two options highlighted provides a similar end results with low investment of energy and money, so now any organization from mechanics to dentists might have these of their guest waiting rooms.
یکشنبه بیست و چهارم دیماه سال 1396 03:21 ق.ظ
Many of these shows are based in bigger cities like New York or Los Angeles, so you
reach travel for free when you get in the finals. It took about a couple
of months to find out the language as well as the raucous, discordant (to my ears) "melody. This can be very advantageous for you as if you might be a fast learner, with just an effort, you might learn all that you planned to simply and free.
جمعه بیست و دوم دیماه سال 1396 08:33 ق.ظ
You can even replace your chosen MP3 music using these to ensure that
even if you're concerning the gym, it is possible to still understand interesting points through the book or listen towards the docs from
perform that you simply need to examine. You don't have to
spend money on the most important or heaviest tripod for personal use.
Instead of enjoying karaoke parties, it is possible to always go ahead and
take music that will create your personal song, by plugging it
into the TV sets.
جمعه بیست و دوم دیماه سال 1396 03:33 ق.ظ
Everyone loves it when people get together and share ideas.
Great site, keep it up!
پنجشنبه چهاردهم دیماه سال 1396 05:00 ق.ظ
Woah! I'm really digging the template/theme of this website.
It's simple, yet effective. A lot of times it's
challenging to get that "perfect balance" between usability
and appearance. I must say you have done a superb job with this.
In addition, the blog loads very fast for me on Chrome. Outstanding Blog!
پنجشنبه بیست و سوم آذرماه سال 1396 08:24 ق.ظ
Many of these shows are situated in bigger cities like New York or Los Angeles,
so you arrive at travel free of charge if you achieve to the finals.

A model with 3 CCD carries a sensor that picks up every one of the different colors (Red, Green, and Blue) producing superior color reproduction. This can be very advantageous for your requirements just like you're a fast learner, with just a trial, you could
learn all you could planned to quickly and free.
پنجشنبه شانزدهم آذرماه سال 1396 03:28 ب.ظ
The art of ghazal singing has was able to entice millions around the globe.
Contestants worldwide will record songs automatically, or get together
into virtual bands of 2-4 musicians, and compete for $5600 in prizes.

Instead of enjoying karaoke parties, it is possible to always go ahead
and take music and build your own song, by plugging it into your
TV sets.
جمعه دهم آذرماه سال 1396 01:38 ب.ظ
You've one of the greatest internet sites.
دوشنبه ششم آذرماه سال 1396 08:35 ق.ظ
The camera can make the brightest of scenes look like it turned out taken during an eclipse.
Contestants worldwide will record songs by themselves, or team up into virtual bands of a couple of musicians,
and compete for $5600 in prizes. The first lesson you ought to learn along with your online course is how to read chord charts.
یکشنبه پنجم آذرماه سال 1396 05:13 ب.ظ
Many thanks, this site is very helpful.
یکشنبه پنجم آذرماه سال 1396 11:55 ق.ظ
I benefit from checking your site. With thanks!
شنبه چهارم آذرماه سال 1396 02:15 ب.ظ
You can even replace your preferred MP3 music with these to make sure
that if you are in regards to the gym, you are able to still understand
interesting points through the book or listen for the docs from perform that you simply must examine.
" It was President Theodore Roosevelt who had given it the naming of White House in 1901. Painting is an authentic gift due to the long life and utility.
یکشنبه بیست و هشتم آبانماه سال 1396 08:07 ب.ظ
I appreciate checking your site. With thanks!
یکشنبه بیست و هشتم آبانماه سال 1396 06:18 ق.ظ
The camera will make the brightest of scenes resemble it absolutely was taken during
an eclipse. These guides allow you to practice when you are and
also have the time and energy to do so. The first lesson you
should learn using your online course is how to read chord charts.
شنبه بیست و هفتم آبانماه سال 1396 08:13 ب.ظ
The art of ghazal singing has been able to entice millions around the globe.

A model with 3 CCD includes a sensor that sees each of the different
colors (Red, Green, and Blue) leading to superior color reproduction.
You need a special connector typically termed as a Fire wire or best known as an IEEE 1394 high band
connector.
پنجشنبه بیست و پنجم آبانماه سال 1396 07:37 ب.ظ
As a result of their efforts, Positive View's events have received coverage
from several global television networks
and possess already been streamed for online viewing.
You don't have to put money into the most important or heaviest tripod for private use.
Instead of enjoying karaoke parties, you can always go ahead and take music and build your personal song, by plugging it in your TV
sets.
پنجشنبه بیست و پنجم آبانماه سال 1396 07:19 ب.ظ
As a result of their effort, Positive View's events
have received coverage from the 3 major global television networks and possess already been streamed for online viewing.
Contestants worldwide will record songs by themselves, or form
teams into virtual bands of a couple of musicians, and compete for $5600 in prizes.
Painting is definitely an authentic gift because of its long life and utility.
دوشنبه بیست و دوم آبانماه سال 1396 03:41 ب.ظ
The great thing about this DVD is that you can do the dance exercises anytime, without a partner.
While online machines provide the players the chance to choose
how much they tend to wager, these online video poker machine provide that same a feeling of strategizing and negotiations with oneself so
frequently yearned for by players who miss the land-based casinos.

The plastic's name can often be abbreviated to CR-39,
standing for Columbia Resin, in fact it is not even half the load of glass, which supplanted quartz in the
early twentieth century.
دوشنبه بیست و دوم آبانماه سال 1396 11:42 ق.ظ
As a result of their work, Positive View's events have received coverage from the 3 major global
television networks and possess been streamed for online viewing.
It took about a couple of months to understand the words along
with the raucous, discordant (to my ears) "melody. This can be very advantageous for your requirements because if you're fast learner, with just a trial, you might learn all that you wished to effortlessly and free.
یکشنبه بیست و یکم آبانماه سال 1396 08:08 ب.ظ
The great thing relating to this DVD is that you can perform the dance exercises anytime, with no partner.

While online machines provide you with the players the chance to select how much they decide to wager,
these online video poker machine provide that same feeling of strategizing and negotiations with oneself frequently yearned for
by players who miss the land-based casinos. With the variety of el cheapo acoustic guitars being produced nowadays
you'll likely need somebody you trust that will help you choose a guitar.
چهارشنبه دهم آبانماه سال 1396 03:55 ب.ظ
Nesse post vamos tirar todas e cada uma das dúvidas sobre ele!
جمعه بیست و هشتم مهرماه سال 1396 11:43 ق.ظ
With thanks, Lots of advice!
پنجشنبه سیزدهم مهرماه سال 1396 05:25 ب.ظ
Mommy аnd Daddy hugged the twins as a result of it wаs getting time to get to bed.
?Mommy thinks the best factoг about God is he gave me thһese
tԝo little rascals andd they are one of the bеst thing in Mommy?s world.?
She stated сuɗdling and tiϲkling each boys.

That was the sot of factor mօmmіers at all times say.
The giggled and hugged Mommy and had been almost able to go to their bunk beds
when Lee saiԁ.
دوشنبه بیست و هفتم شهریورماه سال 1396 09:15 ق.ظ
Hi there, I enjoy reading through your article post.
I like to write a little comment to support
you.
دوشنبه شانزدهم مردادماه سال 1396 08:08 ب.ظ
Does your website have a contact page? I'm having trouble locating it but,
I'd like to shoot you an e-mail. I've got some creative ideas for your blog you might be interested in hearing.
Either way, great site and I look forward to seeing it expand over
time.
یکشنبه پانزدهم مردادماه سال 1396 04:02 ب.ظ
Hello There. I found your blog using msn. This is a very
well written article. I'll make sure to bookmark it and return to
read more of your useful info. Thanks for the post. I will definitely comeback.
یکشنبه پانزدهم مردادماه سال 1396 02:16 ق.ظ
Hello colleagues, its fantastic paragraph concerning teachingand fully explained, keep it up all the time.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
درباره وبلاگ

سلام خدمت دوستان عزیزی که تمایل به آشنایی بیشتر به حرفه حسابداری دارند . امیدوارم از این وب تخصصی به نحو مطلوبی استفاده نمایید.
مدیر وبلاگ : معصومه سجادی اصل
مطالب اخیر
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :