تبلیغات
حسابداران جوان - شکست دور جدید تحریم با کمک ۵ کشور/ آلمان‌ها پشیمانند، اروپا خط خود را جدا می‌کند
حسابداران جوان
صفحه نخست         تماس با مدیر         پست الکترونیک        RSS         ATOM
اسدالله عسگراولادی در گفت‌وگو با فارس تشریح کرد/ بخش دوم
شکست دور جدید تحریم با کمک ۵ کشور/ آلمان‌ها پشیمانند، اروپا خط خود را جدا می‌کند

خبرگزاری فارس: اسدالله عسگراولادی رئیس اتاق ایران و چین ریشه بحران ارزی را در برخورد اشتباه با تحریم‌ها می‌داند و معتقد است دور جدید تحریم اثر نمی‌گذارد به شرطی که ۵ کشوری که الان با ما مبادلات تجاری زیادی دارند یعنی چین، هند، ترکیه، مالزی و روسیه، زیر بار نروند که البته نمی‌روند.

اسدالله عسگراولادی عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران در بخش دوم گفت و گو با خبرنگاران فارس به نقد فضای بعد از پیروزی انقلاب و به طور خاص دهه اخیر پرداخت. این اظهارات پس از آن مطرح شد که خبرنگار فارس از عسگراولادی خواست به مقایسه‌ فضای اقتصادی قبل و بعد از انقلاب بپردازد.

عسگراولادی در این بخش واکنش‌های برخی مسئولان نسبت به تحریم‌ها و کاغذ پاره خواندن آن‌ها را اشتباه و بستر ساز مشکلات کنونی اقتصاد می‌داند. او معتقد است نیمی از درآمدهای هنگفت نفت به خصوص در 5 - 6 سال اخیر می‌توانست صرف غلبه بر تحریم‌ها شود که به دلیل سوء مدیریت چنین توفیقی حاصل نشده است. 

بازرگان تراز اول کشور البته شاید به اقتضاء محافظه‌کاری ذاتی اقتصاد تاکید می‌کند انتقاداتش را به گونه‌ای منتقل نکنیم که به دردسر بیندازدش.

بخش دوم گفت‌و‌گوی رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین را می‌خوانیم:

* اگر بخواهیم دوران قبل و بعد از انقلاب را مقایسه کنیم،این دو دوره را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

عسگراولادی: به جز در ده سال اخیر که من به آن انتقاد مدیریتی داریم ما در حرکت به سمت جلو بوده‌ایم. در دوران جنگ هزار میلیارد دلار از خانه‌های مردم کالا خارج شد و به میادین جنگ رفت. جنگ را امام رهبری می‌کرد اما مردم کمک مالی می‌کردند،بعد از اینکه سازندگی و به تبع آن طیف اختلافات سیاسی شروع شد، هنوز در دنیا برو بیایی داشتیم. از 8 تا 10 سال پیش آرام آرام دچار سوءمدیریت شدیم. افراط و تفریط ها در دولتمان شروع شد. من سوءمدیریت را در تیم اقتصادی 5-6 سال اخیر می‌بینم.

به نظرم تیم اقتصادی دولت کارایی لازم برای مدیریت اقتصادی کشور را نداشت و کشور 6-7 سال عقب رفت. ما به راحتی می‌توانستیم جلوی تحریم‌ها را بگیریم.

* یعنی فقط سوء مدیریت اقتصادی بود؟

عسگراولادی: سیاسی و اقتصادی با هم. تیم اقتصادی باید کار خود را بکند و تیم سیاسی هم مکمل آن حرکت و کار کند، بخش خصوصی می‌توانست برود و تعامل کند، برای اینکه همه غربیها گفتند تحریم بر علیه دولت است نه بر علیه ملت. اما با سوءمدیریت، تحریم علیه ملت اجرا شد و ما مخصوصاً در دو سال اخیر خیلی صدمه خوردیم.

همین دلاری که می‌بینید در زمان انقلاب ما 7 تومان بوده، شد 13 تومان، در پایان دوره ریاست جمهوری آیت‌الله خامنه‌ای شد 175 تا 200 تومان، در 8 سال ریاست جمهوری آقای هاشمی رسید به 300 تومان در زمان آقای خاتمی رسید به 795 تومان. من بارها گفته‌ام دکتر مصدق وقتی دچار بحران شد یک بازرگان معروف بنام محمد غازی را از شیراز آورد و مشاور کرد و او خیلی از کارهای مصدق را در صحنه‌های بین‌المللی جلو برد. اگر کودتا نشده بود برنده شده بودند کودتا نگذاشت و آن را هم آمریکایی‌ها کردند.

تیم اقتصادی ما می‌توانست در کنار تیم سیاسی قرار گیرد و مشکل را حل کند، منتها وقتی افزایش تحریم علیه ما به صورت قطعنامه درآمد، مسئول رسمی مملکت ما گفت این کاغذ پاره است، هر چه داد زدیم این کاغذ پاره نیست ...

* آقای احمدی‌نژاد؟

عسگراولادی: بله ایشان با تعصب گفت این کاغذ پاره است.

* این اصطلاح را ظاهراً برای دلار هم به کار برده‌اند؟

عسگراولادی: بله، در حالی که ما به آن نیاز داریم.

به این می‌گویند مدیریت و من به این مدیریت‌ها اشکال دارم. خود ایشان به جای خود، تیم اقتصادیش در این دو سال اخیر توفیق نداشته است. تحریم‌ها بوده و خیلی هم اثر بد داشته، اما چرا نتوانسته است تحریم‌ها را به خوبی دور بزند و مدیریت کند. نتوانستیم.

تعارف کردیم که توانسته‌ایم، بله، من هم فریاد می‌زنم که توانسته‌ایم،صادرات ما رسید و به مرز 40 میلیارد دلار، اما ایشان وقتی دولت را تحویل گرفت دلار 900 تومان بود، با دلار 850 تا 900 تومان ما 10 میلیارد دلار صادرات داشته‌ایم الان با دلار 3500 تومان 40 میلیاردیم. پس ما کاری نکردیم. دلار 4 برابر شده و صادرات ما هم 4 برابر شده است. وقتی اینها را کنار هم می‌گذاریم می‌بینیم ما صادرات را افزایش نداده‌ایم. افزایش، افزایش پولی‌مان است، ما 10 میلیارد دلار صادرات داشته‌ایم با دلار 1000 تومان، 40 میلیارد صادرات داریم با دلار4000 تومان.  اینکه اثری ندارد.

ما می‌گوئیم تضعیف ریال مخصوصاً در دو سال اخیر حُسن مدیریت نبوده است.

* شاه خودش ادعا می‌کرد که غربیها باعث سقوطش شدند این را قبول دارید؟

عسگر اولادی: قبول دارم و قبول ندارم، حماقت‌های خودش در داخل به خارجی‌ها امکان داد،الان دعواهایی که در داخل می‌شود چه کسی بهره‌برداری می‌کند؟ غربیها .

این دعوای اخیر دولت و مجلس دعوای بی‌ادبانه‌ای بود، حال من نه سیاسی کارم، نه سیاست‌باز اما چه کسی از حادثه آن روز بهره‌برداری می‌کند؟ غرب اولین حرکت این بود که دلار 3000 تومان بود ‌شد 3900 تومان، ظرف 48 ساعت.

* دور جدیدی از تحریم‌های آمریکا از 18 بهمن شروع می‌شود، محور اصلی آن هم این است که نتوانیم در ازاء نفت یورو، دلار و حتی طلا دریافت کنیم،بلکه می‌توانیم کالا وارد کنیم. فکر می‌کنید چقدر این تحریم ما به ما فشار بیاورد؟

عسگر اولادی: فشار می‌آورد. چین و هند هنوز این تحریم‌ها را قبول نکرده‌اند، ترکیه هم قبول نکرده است.

* بعضی‌ها می‌گویند این تحریم، پیشنهاد ترکیه بوده است؟

عسگر اولادی: ترکیه اینکار را نمی‌کند، ترک‌ها می‌دانند که ما شاهرگشان هستیم. در این 30 سال ما ترکیه را ترکیه کردیم. 20 سال قبل تورم ترکیه 70 درصد بود. ما سالی 40-50 میلیارد دلار از آنها خرید کردیم. مستقیم و غیرمستقیم قاچاق و غیرقاچاق. ترکیه هنوز نفت و گاز ما را می‌خرد.

دور جدید تحریم اثر نمی‌گذارد به شرطی که 5 کشوری که الان با ما مبادلات تجاری زیادی دارند،یعنی چین، هند، ترکیه، مالزی و روسیه،زیر بار نروند، تحریم‌ها اثری ندارد اینها قبلاً همه تحریم‌هایشان را کرده‌اند.

* به هر حال دور جدید، تحریم‌های فراگیر شورای امنیت نیست.

عسگر اولادی: بله، تحریم‌های شورای امنیت نیست و اجباری ندارد. از طرفی آلمانها یواش یواش پشیمانند. برای اینکه آلمان سالی 5 میلیارد به ما جنس می‌فروخت، دیدار وزیر خارجه آلمان یا آقای صالحی نقطه عطفی است در اروپا. چرا تحریم بانک ملت را رفع کردند. این آغازی است بر اینکه اروپایی‌‌ها خط‌شان را از آمریکا جدا می‌کنند. اگر دولتهای اروپا نمی‌خواستند هرگز دادگاه‌های اروپا به نفع بانک ملت رأی نمی‌دادند.

بیکاری الان در آلمان نرخ وحشتناکی پیدا کرده است.

* هر جنگ و تنشی در تاریخ نقطه پایانی دارد، به نظرتان تنش‌های ایران و غرب کجا به پایان می‌رسد؟

عسگر اولادی: هیچ چیز ابدی نیست. اگر مدیریتمان تغییر کند به مدیریتی که با حفظ ارزشها تعامل را بفهمد آرام آرام راه را باز می‌کنیم.

من (نوعی) می‌روم در اتاق بازرگانی نیویورک و لندن می‌نشینم و یک سری کارها را حل می‌کنم، مثلاً سفارت انگلیس بسته بود من و آقای خاموشی رفتیم انگلیس، با یک لرد ملاقات کردیم، سفارت انگلستان باز شد.

* چقدر الان از پتانسیل بخش خصوصی استفاده می‌شود؟

عسگر اولادی: الان هیچ چیز. اصلاً مشورت نمی‌کند. همه حرف من الان با دولت این است که چرا مشورت نمی‌کند؟ مشورت کن، اگر دیدی به درد نمی‌خورد به کار نبر.

* الان برای مشورت دیر نیست؟ عمر دولت، دیگر تمام شد.

عسگر اولادی: نه، تمام نشده ایشان تا اوایل مهر سال آینده هستند.

* فکر می‌کنید اگر آقای احمدی‌نژاد حاضر باشند در این مدت تعامل کنند اثرگذار باشد؟

عسگر اولادی: قهرمان می‌شود و می‌رود اما اگر خدا نکرده اینگونه ادامه دهد ...

ما در 30 سال انقلاب خیلی کار کردیم، سالانه 120 میلیون تن تولید محصول کشاورزی داریم. در خاورمیانه بهترین کارخانه‌ها را داریم.

* اما وضعیت صنعت الان خوب نیست.

عسگر اولادی: خود صنعت خوب است، اشتغال صنعت خوب نیست. مدیریت صنعت خوب نیست چون کمکش نمی‌کنند، می‌گویند نفت را بفروشیم و جنس را از چین برداریم بیاوریم. الان می‌خواهیم 8 میلیون گندم بیاوریم می‌توانستیم، نصف این را هزینه کنیم و خودمان تولید کنیم.

در دولت آقای هاشمی نفت بین 8 تا 20 دلار بود. دوره خاتمی از 12 دلار شروع شد و رفت تا 30 دلار دوره آقای احمدی‌نژاد از 60 دلار شروع شد رسید به 120 دلار. چه کردیم این پول را؟

* تحریم هزینه‌های ما را افزایش داد.

عسگر اولادی: قسمتی را به خدا خرج سوء مدیریت کردیم، خیلی راحت می‌توانستیم قسمتی را هزینه کنیم که تحریم نشویم.

وجدان‌ها در دنیا نرخ دارد. تحریم هم برای کشورهای مختلف نرخ دارد. این دنیا دنیای معامله است.

*به قول شما 9 ماه مانده ریاست جمهوری آقای احمدی‌نژاد تمام شود، پیشنهادتان به ایشان چیست؟

عسگر اولادی: همین مدت هم شروع کند با بخشهای اقتصادی غیردولتی مشورت کنند، با اساتید دانشگاه‌ها، با اساتید بازارهای سراسر کشور، ما در سراسر کشور کارشناسان اقتصادی ارزنده‌ای داریم، شیراز، اصفهان، تبریز ، یزد و ...

یزد از نظر تجارت سرآمد بود مرتب با اینها جلسه بگذارد، جلساتش را از این حالت خشک سیاسی در بیاورد 5 ماه وقتش را برای اقتصاد بگذارد.هر کس اعتقاد به گفت‌وگو ندارد توفیق هم ندارد.

دیگر کوپنم برای مصاحبه تمام شد.

گفت‌وگوی ارزشمندی بود، سپاسگزاریم

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
سه شنبه بیستم فروردینماه سال 1392 :: نویسنده : معصومه سجادی اصل
پنجشنبه بیست و هفتم دیماه سال 1397 09:19 ب.ظ
Everything is very open with a clear explanation of the issues.
It was definitely informative. Your site is useful.
Many thanks for sharing!
سه شنبه بیست و پنجم دیماه سال 1397 01:23 ب.ظ
Nice meet up with you, i'm Jaime and my wife doesn't appreciate it
at practically. Montana is her birth place but she will have
to go one day or the next. In her professional life she is a information systems officer and she will not
change it anytime briefly. The thing I adore most kit cars
but I have not made any money with that will. He's not godd
at design but you might in order to be check his website: http://burn-slankepiller-dk.eu/
سه شنبه بیست و پنجم دیماه سال 1397 11:39 ق.ظ
They call the author Patsy and she believes somewhat quite reputable.

Software developing is my normal work for a long time. For years I have
been living in New You are able to. It's not really the only thing but what
she likes doing is ballet and now she has time consider on new
things. If you want to gather more check out my website: http://impuissance-traitement-fr.eu/tonus-fortis.html
سه شنبه بیست و پنجم دیماه سال 1397 08:49 ق.ظ
The name of this writer is Kristy Magdaleno but people always misspell this kind
of. The favorite hobby to be with her and her kids
certainly to fitness and now she has time acquire on new things.
He used to be unemployed excellent he is an accounting officer.

New York is the we've lived for years but Let me have move in a whole year or two.
He's been perfecting his website for a few hours now. Do it here: http://integratori-per-muscoli2018.ovh
سه شنبه بیست و پنجم دیماه سال 1397 08:08 ق.ظ
Hello. Let me introduce the author. His name is Santiago. Some time ago he chose for everyone in De.
The thing I adore most flower arranging but Not able to make it my profession really.
He is currently a accountant. Check out my website here: http://como-aumentar-penis-pt.eu/drextenda.html
سه شنبه بیست و پنجم دیماه سال 1397 06:15 ق.ظ
Every weekend i used to pay a quick visit this website, because i want enjoyment, for the reason that this this web site conations really nice funny material too.
سه شنبه بیست و پنجم دیماه سال 1397 04:13 ق.ظ
The author is known by common history of Patsy Gold can also be is not her birth name.
My house is now co and won't ever move. Meter reading is what she does for a full time
income. To climb could be the hobby she might never stop doing.
If you want to know the truth more away my website:
http://bestesupplementenvoorspiermassa.eu/armostrax.html
جمعه بیست و یکم دیماه سال 1397 04:45 ب.ظ
Hello. Ok, i'll introduce writer. His name is Santiago. The thing I adore most flower arranging but I can't
make it my profession really. Some time ago
he chose to reside in in De. He is currently
a bookkeeper. Check out my website here: http://agrandir-son-penis.eu/vigrx.html
جمعه بیست و یکم دیماه سال 1397 02:12 ب.ظ
I am really impressed with your writing skills and
also with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you modify it yourself?
Either way keep up the nice quality writing, it'srare to see a great blog like this one today.
پنجشنبه بیستم دیماه سال 1397 05:48 ب.ظ
I every time used to read post in news papers but
now as I am a user of internet thus from now I am using net for articles or reviews, thanks to web.
پنجشنبه بیستم دیماه سال 1397 02:08 ب.ظ
Hi there, I enjoy reading through your post. I like to write a little comment to support you.
پنجشنبه بیستم دیماه سال 1397 08:53 ق.ظ
Whoa! This blog looks just like my old one! It's on a
completely different topic but it has pretty much the same page layout and design. Outstanding choice of colors!
چهارشنبه نوزدهم دیماه سال 1397 09:49 ب.ظ
My brother recommended I would possibly like this website.
He was totally right. This put up truly made my day. You
can not imagine simply how a lot time I had spent for this info!
Thank you!
چهارشنبه نوزدهم دیماه سال 1397 04:14 ب.ظ
Thanks , I've just been searching for info approximately this
subject for a long time and yours is the greatest I have discovered
till now. However, what in regards to the bottom line?
Are you sure in regards to the supply?
چهارشنبه نوزدهم دیماه سال 1397 02:18 ب.ظ
Hi there! Do you know if they make any plugins to protect against hackers?
I'm kinda paranoid about losing everything I've worked hard on. Any suggestions?
چهارشنبه نوزدهم دیماه سال 1397 03:51 ق.ظ
I always spent my half an hour to read this website's articles everyday along with a cup of coffee.
چهارشنبه نوزدهم دیماه سال 1397 03:09 ق.ظ
I am curious to find out what blog platform
you're utilizing? I'm having some small security problems with my latest
website and I'd like to find something more safe.
Do you have any suggestions?
چهارشنبه نوزدهم دیماه سال 1397 12:38 ق.ظ
I got this web page from my buddy who told me concerning this web page
and at the moment this time I am browsing this web page and reading very informative articles here.
سه شنبه هجدهم دیماه سال 1397 09:29 ب.ظ
WOW just what I was searching for. Came here by searching for شکست
سه شنبه هجدهم دیماه سال 1397 08:22 ق.ظ
Simply wish to say your article is as astounding.
The clarity in your post is just excellent and i can assume you're a professional in this subject.
Fine along with your permission allow me to seize your RSS feed to keep updated with coming near near post.
Thank you 1,000,000 and please keep up the enjoyable work.
دوشنبه هفدهم دیماه سال 1397 11:08 ق.ظ
Paragraph writing is also a fun, if you be familiar with
after that you can write or else it is difficult to write.
دوشنبه هفدهم دیماه سال 1397 07:44 ق.ظ
Hello to every , for the reason that I am genuinely eager of reading this
weblog's post to be updated daily. It includes nice information.
دوشنبه هفدهم دیماه سال 1397 07:27 ق.ظ
I feel that is one of the so much important information for me.
And i'm glad reading your article. However should commentary on few normal things, The web site taste is great, the articles is in point of
fact nice : D. Good task, cheers
دوشنبه هفدهم دیماه سال 1397 07:24 ق.ظ
Do you have a spam problem on this blog; I also am a blogger, and I was wondering your situation; we have developed some nice practices and we are looking to
exchange methods with other folks, why not shoot me an e-mail if interested.
دوشنبه هفدهم دیماه سال 1397 05:37 ق.ظ
magnificent issues altogether, you just won a emblem new reader.
What might you recommend in regards to your submit
that you made some days in the past? Any sure?
دوشنبه هفدهم دیماه سال 1397 12:30 ق.ظ
Hi there friends, fastidious piece of writing and pleasant arguments commented here,
I am truly enjoying by these.
یکشنبه شانزدهم دیماه سال 1397 03:54 ب.ظ
I'm amazed, I have to admit. Rarely do I encounter a blog that's equally
educative and engaging, and let me tell you, you've hit
the nail on the head. The issue is something that not enough people are speaking intelligently about.

I'm very happy that I came across this in my hunt for something concerning this.
یکشنبه شانزدهم دیماه سال 1397 03:28 ب.ظ
Hello there, I think your site could be having internet browser compatibility problems.
When I look at your web site in Safari, it looks
fine however when opening in I.E., it's got some overlapping issues.
I simply wanted to provide you with a quick heads up!
Other than that, great blog!
یکشنبه شانزدهم دیماه سال 1397 01:39 ب.ظ
We're a group of volunteers and starting a new
scheme in our community. Your web site offered us with valuable info to work on.
You've done an impressive job and our entire community will be thankful to you.
یکشنبه شانزدهم دیماه سال 1397 01:31 ب.ظ
Hey there I am so grateful I found your web site, I really found you by accident,
while I was researching on Askjeeve for something else,
Nonetheless I am here now and would just like to say thanks for a fantastic
post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design),
I don’t have time to look over it all at the moment but I have bookmarked it and also added in your RSS feeds, so when I have time I
will be back to read much more, Please do keep up the great b.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
درباره وبلاگ

سلام خدمت دوستان عزیزی که تمایل به آشنایی بیشتر به حرفه حسابداری دارند . امیدوارم از این وب تخصصی به نحو مطلوبی استفاده نمایید.
مدیر وبلاگ : معصومه سجادی اصل
مطالب اخیر
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :