تبلیغات
حسابداران جوان - نهاد های مالی جدید بازار را بهتر بشناسیم
حسابداران جوان
صفحه نخست         تماس با مدیر         پست الکترونیک        RSS         ATOM
سازمان بورس اوراق بهادار

سازمان بورس و اوراق بهادار از اوایل سال ۸۹، راه‌اندازی و تاسیس نهادهای مالی جدید را در دستور کار خود قرار داد.

.شرکت‌های مشاوره سرمایه‌گذاری، سبدگردان‌ها و پردازشگران اطلاعات مالی ۳ نهاد مالی جدیدی بودند که با ایده مسوولان سازمان بورس دستورالعمل‌هایی برای پیدایش آنها نوشته شد و در پی آن تاکنون ۱۰ شرکت مشاوره، سبدگردان و پردازشگر اطلاعات مالی در بازار سرمایه ایران فعالیت خود را آغاز کرده‌اند. اما نه تنها عموم مردم بلکه بسیاری از فعالان بازار سرمایه ایران اطلاع دقیقی از وجود این نهادهای مالی جدید و نحوه کارکرد آنها ندارند و این ناآشنایی در کنار شرایط نامناسب بازار به حاشیه‌نشینی این نهادهای نوپای بازار منتج شده است.

از این رو در این نوشتار به معرفی این ۳ گروه از نهادهای مالی جدید بازار سرمایه ایران می‌پردازیم.

.مشاوران سرمایه‌گذاری
مهم‌ترین نقش مشاوران سرمایه‌گذاری، کمک به ایجاد بازاری کارآ است. از آنجا که همه سرمایه‌گذاران توانایی لازم برای ارزیابی دقیق اوراق بهادار را ندارند، مجموعه‌ای از افراد یا نهادهای متخصص و حرفه‌ای که هم از دانش حرفه‌ای و هم از امکانات فنی جهت پردازش اطلاعات بهره‌مندند، باید خدمات مشاوره سرمایه‌گذاری را با کیفیت عالی ارائه کنند. مشاوران سرمایه‌گذاری با تکیه بر دانش تخصصی، تجربه کافی و آشنایی با منابع اطلاعاتی و تحلیلی، با ارائه خدمات به مشتریان خود، کیفیت تحلیل آنها را افزایش می‌دهند.

.در چنین فضایی، رفتارهای غیرعقلایی سرمایه‌گذاران کاهش می‌یابد و بازار کمتر با این گونه رفتارهای هیجانی مواجه می‌شود. مشاور سرمایه‌گذاری اطلاعات مورد نیاز را برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌آورد و در صورت لزوم پردازش می‌کند و در اختیار آنها قرار می‌دهد تا بتوانند بهترین تصمیمات را اتخاذ کنند.

.از سویی، سرمایه‌گذاران با داشتن اطلاعات صحیح و به موقع موجب سوق یافتن قیمت‌ها به سوی قیمت‌های واقعی و منصفانه می‌شوند که این خود کارآیی بازار سرمایه را افزایش می‌دهد. فعالیت مشاوران سرمایه‌گذاری معمولا به فضای کسب و کار حاکم بر بازار سرمایه هر کشور بستگی دارد. به بیان دیگر، در صورتی که فضای کسب و کار مناسبی برای این دسته از شرکت‌ها وجود داشته باشد، آنها معمولا به صورت مستقل تشکیل می‌شوند و اگر فضای مناسبی وجود نداشته باشد، معمولا یک نهاد مالی دیگر، در کنار فعالیت‌های خود به اخذ مجوز مشاوره سرمایه‌گذاری اقدام می‌کند.در برخی از کشورها نهادهای مالی (مانند شرکت‌های تامین سرمایه، کارگزار معامله‌گر و…) در کنار وظایف اصلی خود نقش مشاوره سرمایه‌گذاری را نیز بر عهده می‌گیرند.

.در برخی موارد نیز شرکت‌های پردازشگر اطلاعات مالی با توسعه خدمات خود، خدمات مشاوره سرمایه‌گذاری را نیز ارائه می‌دهند.دامنه فعالیت مشاوران سرمایه‌گذاری، به مقررات حاکم بر فعالیت آنها بستگی دارد. در برخی موارد، حیطه فعالیت مشاوران به حوزه خاصی محدود نشده است؛ تا جایی که برخی از آنها به حوزه بازار پول، املاک و مستغلات نیز تا حدی وارد شده‌اند. مهم‌ترین دارایی شرکت‌های مشاوره سرمایه‌گذاری، نیروی انسانی آنهاست. به همین دلیل در بیشتر کشورها برای نیروی انسانی این شرکت‌ها، داشتن حداقل مدارک حرفه‌ای خاصی لازم و ضروری است.

.در حال حاضر به دلایل مختلف، از جمله اجرای قانون سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی که نقطه عطفی در واگذاری سهام شرکت‌های دولتی محسوب می‌شود، نقش مشاوران سرمایه‌گذاری بیش از پیش آشکار شده است. اما هنوز از این نهادهای مالی جدید از بازار استفاده چندانی نمی‌شود.

.
سبدگردان‌ها
«سبدگردانی»، همانطور که از نامش پیداست، چیدمان صحیح دارایی‌ها در قالب یک سبد مشخص است که میزان هر یک از دارایی‌ها و زمان خرید و فروش آنها به دقت تعیین و پایش می‌شود.

.ارائه این خدمت‌ مالی به سرمایه‌گذاران در جهان قدمتی بیش از نیم قرن دارد اما در بازار نوپای ایران پس از تجربه ایجاد صندوق‌های سرمایه‌گذاری در چهار سال قبل، اینک «سبدگردانی» مورد توجه قرار گرفته است؛ هرچند تا پیش از این نیز تجربه سبدگردانی به طور غیررسمی در یک دهه اخیر در بورس تهران وجود داشته است.

.در واقع سبدگردانی فرآیندی است که طی آن فرد خبره در امر سرمایه‌گذاری بر اساس خصوصیات، سطح ریسک‌پذیری و سرمایه هر سرمایه‌گذار، سبدی مناسب او تشکیل داده و به صورت مستمر بر آن نظارت و اعمال مدیریت می‌کند. همچنین، با توجه به تغییر عوامل اثرگذار بر محیط سرمایه‌گذاری، تصمیمات لازم در جهت رسیدن به اهداف سبد و افزایش ارزش آن از طرف مدیر اتخاذ می‌شود.

.مزیت عمده سبدگردانی در استفاده از توان حرفه‌ای مدیر سبد و مشاوره‌های تیم مدیران سرمایه‌گذاری است. این مساله باعث می‌شود که تمام تصمیمات گرفته شده با دقت و بررسی لازم روی گزارش‌های مالی و اخبار بازار سرمایه به انجام برسد و در واقع ارجحیت و تمایز سبدگردانی نسبت به سرمایه‌گذاری انفرادی یا از طریق سایر نهادهای بازار سرمایه در همین نکته نهفته است.

.پردازشگران اطلاعات مالی
حجم رو به افزایش داده‌ها و اطلاعات در بازارهای مالی سبب گسترش سیستم‌های جمع‌آوری و پردازش اطلاعات مالی شده است. در این میان، شرکت‌های پردازش اطلاعات مالی با استفاده از داده‌های مالی شرکت‌ها و داده‌های اقتصادی هر کشور به پردازش محدود آنها اقدام می‌کنند و اطلاعات اولیه موردنیاز تحلیلگران را فراهم می‌آورند.

. عصری که ما در آن زندگی می‌کنیم از آن جهت عصر اطلاعات نام گرفته است که در هر دقیقه حجم انبوهی از داده و اطلاعات شبکه جهانی اینترنت و شبکه‌های محلی، منتشر شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این شرایط متخصصان الکترونیک، کامپیوتر، مخابرات و سایر علوم مرتبط، در تلاشند تا با بهره‌گیری از فناوری‌های مختلف امکان استفاده هرچه بهتر از این داده‌ها و اطلاعات را فراهم آورند.

.شرکت‌های پردازش اطلاعات مالی در دنیا از جمله شرکت‌های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات محسوب می‌شوند که در کنار سایر خدمات و فعالیت‌های خود به صورت تخصصی نیز به حوزه بازار سرمایه وارد شده‌اند.

.در بسیاری از موارد شرکت‌های پردازش اطلاعات مالی فعال در بازار سرمایه با اخذ مجوز مشاور سرمایه‌گذاری از نهاد ناظر علاوه بر خدمات فناوری اطلاعات، اقدام به ارائه پیشنهاد به سرمایه‌گذاران مختلف جهت خرید و فروش سهام نیز می‌کنند.در بازار اوراق بهادار، به عنوان بخشی از نظام اقتصادی هر کشور با توجه به گسترش روزافزون داده‌ها و اطلاعات مرتبط با این حوزه‌، لزوم تعیین جایگاه و نقشی ویژه برای فناوری اطلاعات بیش از پیش احساس می‌شود.

.در این میان، همزمان با به کارگیری فناوری اطلاعات در سیستم‌ها و نرم‌افزارهای الکترونیکی پیشرفته، مانند سیستم معاملات و همچنین نرم‌افزارها و سیستم‌های افشای اطلاعات و نظارت بر ناشران و نهادهای مالی، لزوم وجود پایگاه‌های داده‌ای قوی، کارآمد، کامل و معتبر نیز در این بازار بیش از پیش به چشم می‌خورد.

در چنین فضایی استفاده از خدمات شرکت‌های پردازش اطلاعات مالی می‌تواند راهگشای مناسبی در این زمینه باشد. شرکت‌های پردازش اطلاعات مالی، نه تنها به افزایش قدرت تحلیل و تحقیق در بازار سرمایه به صورت خاص و اقتصاد کشور به صورت عام کمک می‌کنند بلکه سبب افزایش عمق بازار سرمایه نیز می‌شوند.

سیدعلیرضا ناجی

کارشناس بازار سرمایه

.

نوع مطلب :
برچسب ها : تازه های بازار سرمایه،
لینک های مرتبط :
پنجشنبه هجدهم خردادماه سال 1391 :: نویسنده : معصومه سجادی اصل
شنبه هجدهم شهریورماه سال 1396 02:36 ب.ظ
It is the best time to make some plans for the future and
it is time to be happy. I've learn this submit and if I
could I wish to recommend you few attention-grabbing issues
or tips. Maybe you could write next articles relating to this article.

I desire to read more issues approximately it!
پنجشنبه شانزدهم شهریورماه سال 1396 03:42 ق.ظ
This design is incredible! You definitely know how to keep a reader amused.
Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost...HaHa!) Great
job. I really enjoyed what you had to say, and more than that,
how you presented it. Too cool!
دوشنبه نهم مردادماه سال 1396 10:54 ق.ظ
This design is steller! You definitely know how to keep a reader entertained.
Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost...HaHa!) Great job.

I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it.
Too cool!
جمعه ششم مردادماه سال 1396 08:14 ب.ظ
We're a group of volunteers and starting a new scheme
in our community. Your website provided us with valuable info to work on. You've done a formidable job and our whole community will be thankful to you.
جمعه ششم مردادماه سال 1396 08:00 ق.ظ
I will right away snatch your rss as I can't in finding your e-mail
subscription hyperlink or newsletter service.

Do you have any? Kindly allow me recognise
in order that I may subscribe. Thanks.
شنبه سی ام اردیبهشتماه سال 1396 02:45 ب.ظ
Hi there! I know this is somewhat off topic but I was wondering if you knew where I could locate
a captcha plugin for my comment form? I'm using the same blog platform as yours and
I'm having trouble finding one? Thanks a lot!
دوشنبه چهارم اردیبهشتماه سال 1396 01:29 ب.ظ
Great info. Lucky me I recently found your blog by chance (stumbleupon).
I have saved it for later!
یکشنبه سوم اردیبهشتماه سال 1396 02:05 ب.ظ
Greetings! This is my first visit to your blog!

We are a collection of volunteers and starting a new initiative
in a community in the same niche. Your blog provided us beneficial information to work on. You have done a marvellous job!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ

سلام خدمت دوستان عزیزی که تمایل به آشنایی بیشتر به حرفه حسابداری دارند . امیدوارم از این وب تخصصی به نحو مطلوبی استفاده نمایید.
مدیر وبلاگ : معصومه سجادی اصل
مطالب اخیر
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :